Quick team links

State runners-up -- Wyoming High School Football History

State runners-up

YearClass AAClass A--Class B (six-man)-
1931Cheyenne Centralxxxx
1932Kemmererxxxx
1933Sheridanxxxx
1934Rock Springsxxxx
1935Sheridanxxxx
1936Natronaxxxx
1937Sheridanxxxx
1938Natronaxxxx
1939-47No playoffs
1948xGreen RiverxPine Bluffs (6-man)x
1949xCodyxReliance (6-man)x
1950xPowellxHanna (6-man) x
1951xWorlandxHanna (6-man)x
1952xDouglasxCowley (6-man)x
1953xTorringtonxGlenrock (6-man)x
1954xTorringtonxCowley (6-man)x
1955xTorringtonxPinedale (6-man)x
YearClass AAClass AClass BClass B (6 or 8-man)-
1956xTorringtonKemmererCokeville (6-man)x
1957xTorringtonKemmererTongue River (8-man)x
1958xTorringtonUptonCokeville (8-man)x
1959xDouglasByronMoorcroft (8-man)x
1960xEvanstonUptonHulett (8-man)x
YearClass AAClass AClass B--
1961xBuffaloSt. Stephensxx
1962-67No playoffs
YearClass AA----
1968Worlandxxxx
1969Worlandxxxx
1970Thermopolisxxxx
1971Rock Springsxxxx
1972Rivertonxxxx
1973Rivertonxxxx
1974Rawlinsxxxx
YearClass AAClass AClass B--
1975Rock SpringsStar ValleySaratogaxx
1976LaramieBuffaloGuernsey-Sunrisexx
1977CodyEvanstonTongue Riverxx
1978LaramieStar ValleyLinglexx
1979RivertonEvanstonBig Pineyxx
1980Rock SpringsBuffaloCokevillex x
1981Rock SpringsNewcastlePinedalex x
1982RawlinsWheatlandSaratogaxx
YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A-
1983Rock SpringsEvanstonGreybullMidwestx
1984CodyEvanstonTongue RiverMidwestx
1985CodyTorringtonSetonWrightx
1986RawlinsDouglasBig PineyBig Hornx
1987LaramieWheatlandUptonMeeteetsex
1988EvanstonWorlandUptonBig Hornx
1989Rock SpringsJacksonBurnsMidwest (9 man)x
YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A-11 manClass 1A-9 man
1990Cheyenne CentralStar ValleyLovellSundanceDubois
1991GilletteStar ValleyLovellPine BluffsBig Horn
1992GilletteTorringtonBuffaloWind RiverHulett
1993EvanstonLanderBuffaloRocky MountainHulett
1994NatronaLanderThermopolisPine BluffsHulett
YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A-DIClass 1A-DII
1995LaramieLanderBuffaloLuskGuernsey-Sunrise
1996SheridanTorringtonThermopolisLuskHulett
1997SheridanStar ValleyThermopolisLuskUpton
1998LaramieStar ValleyLovellPinedaleUpton
1999GilletteDouglasMountain ViewPinedaleCokeville
2000LaramiePowellMountain ViewSundanceBig Horn
YearClass 5AClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A
2001GilletteStar ValleyMountain ViewLuskNormative Services
2002GilletteStar ValleyMountain ViewBig HornGuernsey-Sunrise
2003GilletteBuffaloLovellLuskSoutheast
2004NatronaLanderMountain ViewUptonCokeville
2005Cheyenne EastStar ValleyGlenrockWrightGuernsey-Sunrise
2006Cheyenne EastDouglasTongue RiverRiversideCokeville
2007EvanstonBuffaloGlenrockBig HornGuernsey-Sunrise
2008Green RiverBuffaloKemmererBig HornBurlington
YearClass 4AClass 3AClass 2AClass 1A 11-manClass 1A 6-man
2009Cheyenne CentralCodyGlenrockLingleKaycee
2010SheridanBuffaloBig HornLuskHanna
2011Cheyenne EastDouglasLymanSoutheastDubois
2012GilletteStar ValleyLovellLuskSnake River
2013NatronaDouglasMountain ViewLuskMidwest
2014GilletteDouglasBig HornLuskDubois

State champions