Wyoming Track and Field Championships: Girls Long Jump
Champions
Year Class 4A School Distance Class 3A School Distance Class 2A School Distance Class 1A School Distance
2017 Peyton Bomar Sheridan 17-11 Naya Shime Riverton 18-3.5 Katie Lambert Big Horn 16-0.25 Paige Powell Encampment 15-10
2016 Kaitlin Barnes Natrona County 17-3.75 Anissa Warner Powell 17-11.5 Cassidy Enloe Big Horn 17-11 Sierra Brunkhardt Encampment 16-1
2015 Darian Williams Rock Springs 17-9.5 Emily Reed Cody 17-2.5 Ann Wingeleth Lyman 19-9 Natalie Booth Lingle 16-1.75
2014 Jerayah Davis Kelly Walsh 18-7.75 Ann Wingeleth Lyman 18-5.75 Chayli McArthur Lovell 16-4.25 Alyssa Barkhurst Encampment 16-2.5
2013 Dayanera Timberman Kelly Walsh 18-4.5 Ann Wingeleth Lyman 18-6.75 Shana Wilcoxson Burns 17-5.25 Ameilia May Meeteetse 15-9.75
2012 Jerayah Davis Kelly Walsh 18-9.25 Ann Wingeleth Lyman 17-8.25 Shana Wilcoxson Burns 16-8.75 Rachelle Leseberg Dubois 16-6.5
2011 Mikaela Schneider Kelly Walsh 17-3 Emily Smith Mountain View 18-0.25 Karen Koritnik Lovell 17-10.5 Crystal Richards Hanna 16-6.5
2010 Paula Andrie Gillette 18-1 Emily Smith Mountain View 17-4 Karen Koritnik Lovell 17-8.25 Shaina Ringler Meeteetse 16-3
2009 Emily Moore Gillette 19-6 Karen Koritnik Lovell 17-3.25 Emily Smith Mountain View 16-8 Shaina Ringler Meeteetse 16-6.25
2008 Emily Moore Gillette 19-2.25 Taylor Farella Newcastle 18-1.5 Kelsey Redland Thermopolis 17-3.5 Megan House Southeast 15-7.5
2007 Emily Moore Gillette 18-9.5 Taylor Farella Newcastle 16-7 Raschel Mead Big Horn 17-0 Sarah Evans Meeteetse 16-1
2006 Emily Moore Gillette 18-1.75 Kayla Gaylord Mountain View 15-11.25 Raschel Mead Big Horn 16-5.25 Jennifer Garner Guernsey 16-3
2005 Lindsey Fuller Cheyenne East 18-2 Kayla Gaylord Mountain View 16-3.75 Amanda Gordon Burns 17-3.5 Jennifer Garner Guernsey 16-7.5
2004 Brittney Woodard Cheyenne Central 17-5.5 Angie Hellbaum Wheatland 17-9.5 Katie Hagen Dubois 16-5.25 Jennifer James Shoshoni 15-7.25
2003 Ashley Holly Cheyenne Central 18-3.5 Bri Goodrich Douglas 16-10 Tori Runner Saratoga 16-7.5 Maria McNiven Burlington 16-8.5
2002 Christy Miller Kelly Walsh 17-5 Angie Hellbaum Wheatland 16-6.75 Tori Runner Saratoga 16-10 Ashley Cronk Albin 15-7.25
2001 Sarah Marken Kelly Walsh 17-10.75 Anna Mehlhaff Buffalo 17-3.5 Whitney Rothleutner Wright 15-11 Kendra Sims Rock River 16-4.25
2000 Amber Perryman Laramie 17-7.5 Lacy Winninger Powell 16-2.5 Jessie Deimling Wright 16-4 Misty Moore Arvada-Clearmont 16-4
1999 Ashley Despain Kelly Walsh 16-8.5 Amy Stokes Rawlins 15-11.5 Lindsey Anderson Lovell 15-9.5 Misty Moore Arvada-Clearmont 16-7.5
1998 Arnetta Simpson Cheyenne Central 18-4.5 Shannon Overly Jackson 17-5.75 Elisa Butler Wright 16-11.5 Melanie Brunko Burlington 16-11.25
1997 Arnetta Simpson Cheyenne Central 18-0 Blakelee Binning Torrington 16-10 Gina Hendrix Upton 16-2 Melanie Brunko Burlington 17-2.5
1996 Arnetta Simpson Cheyenne Central 18-0.75 Shannon Overly Jackson 17-6.25 Hannah Osborn Big Piney 15-10 Melanie Brunko Burlington 17-8.5
1995 Kerrie Werkele Rock Springs 17-7.5 Laura Dye Worland 16-7 Hannah Osborn Big Piney 16-6.75 Melanie Brunko Burlington 16-0
1994 Jaylene Martinez Kelly Walsh 18-0.25 Ember Oakley Lander 16-6.5 Tara Hopkin Riverside 15-6.75 Rebecca Christensen Pine Bluffs 16-4.75
1993 Kacey Amen Natrona County 17-9.5 Jenni Elliot Buffalo 16-11.25 Shannon Fowler Lovell 15-7.5 Rebecca Christensen Pine Bluffs 16-3
1992 Jackie Bridgeman Laramie 18-2.75 Stephanie Kelley Douglas 16-7 Adrienne Prosser Lovell 17-8.5 Erika Holladay Pine Bluffs 15-10.5
1991 Jackie Bridgeman Laramie 18-4.25 Adrienne Prosser Lovell 17-1 Jennifer Tranas Greybull 15-7.5 Rhonda Nab Lingle 15-7.5
1990 Jackie Bridgeman Laramie 16-11.75 Kristie Hill Worland 16-11 Adrienne Prosser Lovell 17-3.75 Sherry Hart Dubois 16-2
1989 Jackie Bridgeman Laramie 16-11.5 Kristie Hill Worland 17-1 Buffy Lawerance Wright 15-8.5 Brandy James Encampment 15-5.25
1988 Flo Nicol Lander 17-9.5 Kristie Hill Worland 16-11.75 Krista Percival Lusk 16-10.5 Annette Lyman Ten Sleep 17-4
1987 Kathy Wilson Green River 17-9.5 Kristie Hill Worland 16-4.75 Danelle Fauth Tongue River 16-8.5 Annette Lyman Ten Sleep 16-4
1986 Shelly Thacker Riverton 17-10 Kelli Bauer Wheatland 15-8.5 Stephanie Hium Tongue River 17-1 Annette Lyman Ten Sleep 15-10.5
1985 Shelly Thacker Riverton 18-3 Traci Armstrong Torrington 16-8.75 Carol Hollenbeck Burns 15-10.5 Jeannie Wells Southeast 16-1.75
1984 Shelly Thacker Riverton 17-1 Ronda Munger Wheatland 17-6 Tonya Kingery Basin 16-4.75 Terrina Ward Encampment 15-8.75
Year Class AA School Distance Class A School Distance Class B School Distance Class C School Distance
1983 Linda Campbell Rawlins 17-2.25 Ronda Munger Wheatland 17-7.25 Tena Hileman Saratoga 15-4 Amy Smith Snake River 15-10.5
1982 Mamie Whitman Natrona County 16-8.75 Rose Astle Star Valley 15-8.75 Donna Martin Hanna 16-10.5 Jeannie Eckhardt Encampment 16-6.5
1981 Rene Thompson Cheyenne East 16-10.75 Rose Astle Star Valley 17-1.5 Andrea Janicek Pine Bluffs 16-10.75 Susan Stencel Ten Sleep 16-8.5
1980 Kathy Van Heule Worland 17-5.5 Shelly Clemens Torrington 15-7.25 Andrea Janicek Pine Bluffs 15-10 LaRae Bridges Deaver-Frannie 14-10.5
1979 Jan Browall Lander 16-10 Susie Seppala Newcastle 16-7.5 Lori Janicek Pine Bluffs 17-5.5 Pam Tharp Manderson 15-3.25
1978 Jan Browall Lander 17-4.5 Susan Stone Jackson 16-0.5 Lucy Soppe Burns 16-7.5 Lori Tranel Snake River 14-11.75
1977 Jan Browall Lander 17-3.5 Carol Burnap Green River 15-11.5 Lucy Soppe Burns 15-9 Denise McCollum Glendo 14-7
1976 Margaret McAtee Kelly Walsh 15-10.75 Carol Burnap Green River 15-8 Joyce Steege Burns 14-11.75 Holly Allington Jeffrey City 14-9
1975 Gaurdia Banister Natrona County 16-10.75 Kathy Edl Jackson 15-7 Lucy Soppe Burns 15-2.75 Sandra Steben Huntley 15-9.75
1974 Carrie Riedl Cheyenne Central 15-6 Joyce Steege Burns 15-8
1973 Bethel Jenkins Cheyenne Central 15-10.5 Janet Williams Kemmerer 15-5
State meet records Emily Moore Gillette 2009 19-6 Ann Wingeleth Lyman 2013 18-6.75 Ann Wingeleth Lyman 2015 19-9 Melanie Brunko Burlington 1996 17-8

Boys: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump
Girls: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 80H | 100H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | 800 Medley | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump | Softball Throw | Standing Long Jump