Wyoming Track and Field Championships: Girls High Jump

YearClass 4A/AASchoolHeightClass 3A/ASchoolHeightClass 2A/BSchoolHeightClass 1A/CSchoolHeight
State meet recordsLauren TaubertNatrona County 20135-8Cate BrusCody 20085-7Ann WingelethLyman 20155-8.25Chyril DorcasHulett 19895-5
2020No meet--No meet--No meet--No meet--
2019Paige PowellCody5-4McKinley BradshawLyman5-2Jordan StoddardSoutheast5-4Kylee DaytonCokeville5-0
2018Erika WilsonGreen River5-4McKinley BradshawLyman5-6Miranda GilkeyLusk5-2Paige PowellEncampment5-0
2017Marina HowardCheyenne East5-4McKinley BradshawLyman5-2Miranda GilkeyLusk4-10Paige PowellEncampment5-0
2016Lauren TaubertNatrona County5-4Anissa WarnerPowell5-4McKinley BradshawLyman5-4Georgia WollertLingle5-0
2015Sofia HofKelly Walsh5-4Emily ReedCody5-2Ann WingelethLyman5-8.25Dakotah WinsorKaycee5-0
2014Lauren TaubertNatrona County5-4Ann WingelethLyman5-6Danielle GilesWind River5-0Kaylee GreenwaldLingle5-0
2013Lauren TaubertNatrona County5-8Ann WingelethLyman5-6Shana WilcoxsonBurns5-2Kylah MeyerLingle4-10
2012Madison LegerskiLaramie5-2Haley CrawfordCody5-2Susie RobertsonLovell5-0Rachelle LesebergDubois5-0
2011Stephanie SheetsEvanston5-0Brooke MyersCody5-0Hunter VineyardTongue River5-2Cora FosterSnake River4-10
2010Jazmyn WebsterCheyenne East5-4Kereston ThomasRawlins4-10Hunter VineyardTongue River5-2Cora FosterSnake River5-0
2009Jazmyn WebsterCheyenne East5-4Cate BrusCody5-3Hunter VineyardTongue River5-2Michelle FabriciusBurlington5-1
2008Jazmyn WebsterCheyenne East5-4Cate BrusCody5-7Hunter VineyardTongue River5-2Jordan MillerMidwest5-0
2007Kelsey EbnerGillette5-2Stacee CraigPowell5-2Tayler AndersonLyman5-0Michelle FabriciusBurlington5-0
2006Holly SonnesynCody5-2Vanessa MuirStar Valley5-2Madison CroftLovell5-0Jenny StrongUpton5-2.25
2005Stephanie ClarkKelly Walsh5-4Kayla GaylordMountain View5-0Madison CroftLovell5-2Sarah ConnerGuernsey5-0
2004Shelby HeggieLaramie5-6Lisa HaunWorland5-2Madison CroftLovell5-2Kayla SterlingTen Sleep5-0
2003Shelby HeggieLaramie5-4Lisa HaunWorland5-4Amber PearcePinedale4-10Jenna EklundAlbin5-2
2002Shelby HeggieLaramie5-6Angie HellbaumWheatland5-0Heather WilkinsonDubois4-10Jenna EklundAlbin5-2
2001Kelsey WicksGillette5-6Amanda WoolettLander5-4Trisha ThielandWind River5-4.25Jenna EklundAlbin5-2
2000Kelsey WicksGillette5-6Amanda WoolettLander5-5Lindsey GoochPinedale5-0Maria McNivenBurlington4-10
1999Kelsey WicksGillette5-6Michelle ForbesJackson5-2Krissy AndersonBurns5-0Brandy ThalerSoutheast5-2
1998Kelsey WicksGillette5-4Lindsey CrawfordWorland5-2Kevey BoydTongue River5-0Nicole AstleTen Sleep5-0
1997Ana OrtegaGreen River5-2Amy ForbesJackson5-3Nora BoydLovell5-2Nicole AstleTen Sleep5-0
1996Ana OrtegaGreen River5-2Becky WalkerRawlins5-4Jennifer WempenWind River5-0Amber McNivenBurlington5-0
1995Kristin HoffmanSheridan5-4Becky WalkerRawlins5-2Dana DillonLovell5-2Brooke McNivenBurlington5-2
1994Kristin McQuadeNatrona County5-4Becky WalkerRawlins5-1Dana DillonLovell5-2Amber McNivenBurlington4-10
1993Kristin HoffmanNatrona County5-6.5Erin HetlandWorland5-2Dana DillonLovell5-2Heather LaddPine Bluffs5-0
1992Amanda BlumbergNatrona County5-6Jenni ElliotBuffalo5-2Nikki SperryLusk5-2Chyril DorcasHulett5-0
1991Heather ReiterGillette5-4Bev TrujilloWorland5-2Chris DooleyBurns5-0Chyril DorcasHulett5-4
1990Michelle HightowerSheridan5-2Bev TrujilloWorland5-0Alice SabanGreybull5-4Chyril DorcasHulett5-2
1989Chris LazzCody5-4Tracey BatemanStar Valley5-0Alice SabanGreybull5-0Chyril DorcasHulett5-5
1988Tammy WambeamLaramie5-4Tracey BatemanStar Valley5-1Alice SabanGreybull5-4Candy UnderwoodGlendo5-0
1987Chris LazzCody5-4Jamie BownsEvanston5-2Dawn McCarverPine Bluffs5-2Holli LymanTen Sleep5-0
1986Shelly ThackerRiverton5-0Marnie MouatWorland5-0Lindsay LufkinSaratoga5-0Suzanne VolinTen Sleep5-1
1985Katie BagbySheridan5-4Holly WilsonJackson5-6Heidi IvieDubois5-6.25Annie BoomhowerKaycee5-0
1984Karen MatchettNatrona County5-2Ronda MungerWheatland5-2Julie HicksLyman5-2Annie BoomhowerKaycee4-10
1983Karen MatchettNatrona County5-4Ronda MungerWheatland5-0Heidi IvieDubois5-2Debbie RiceTen Sleep4-6
1982April WaldenCheyenne Central5-0Tonya JorgensonDouglas4-10Marsha CliverSundance4-8Susan StencelTen Sleep4-10
1981Lark DurnellKelly Walsh5-4Wanda HolwellNewcastle5-4Kristi TrentHanna4-10LeAnn CozzensByron4-10
1980Jenny StenderSheridan5-4Robin CarlsonGreybull5-2Jeanie AckermanShoshoni4-10LeAnn CozzensByron5-0.5
1979Jenny StenderSheridan5-5Robin CarlsonGreybull4-11Jody StoryDubois5-0Pam WebsterFarson4-8
1978Jenny StenderSheridan5-6Margaret GonzalezTorrington5-1.75Sandy HumphreySundance5-2.5Cindy WymanTen Sleep5-0
1977Vickie GorsethRiverton5-2Sandy StensengBuffalo4-10Sandy HumphreySundance4-10Allison DunnLaGrange4-10
1976Denise CritchlowRock Springs5-4Shelley SolbergLusk4-8Christi MateriUpton4-9Sandra StebenHuntley4-8
1975Elaine ShermanCheyenne Central5-1.25Janet WilliamsKemmerer5-0Christi MateriUpton4-11Sandra StebenHuntley5-0
1974Marilyn DottsEvanston5-1Janet PauliBurns4-10
1973Marilyn DottsEvanston4-11Laura SamsonWind River4-9
1972Patty HoweBuffalo4-10Andrea WintersBurlington4-9
1971L. SchullerWorland4-10Andrea WintersBurlington4-8
1970Kristi HoeppnerNatrona County4-9