Wyoming Track and Field Championships: Girls Discus

YearClass 4A/AASchoolDistanceClass 3A/ASchoolDistanceClass 2A/BSchoolDistanceClass 1A/CSchoolDistance
State meet recordsBaillie GibsonNatrona County 2010159-2Shelly DoveLander 1996152-5Kacie O'ConnorSundance 2012151-8Shannon JensenMeeteetse 1990133-7
2020No meet--No meet--No meet--No meet--
2019Kyla BushCheyenne Central134-0McKinley BradshawLyman129-10Sophie HowardPine Bluffs114-2Lizzi JamesEncampment111-1
2018Maddison DedicKelly Walsh129-5McKinley BradshawLyman127-0Mikalah JonesGlenrock118-6Paige PowellEncampment129-2
2017Cosette StellernCheyenne East135-6Autumn KnightBuffalo133-6Kodi EdwardsWright116-6Hailey BarkhurstEncampment118-2
2016Cosette StellernCheyenne East135-4Autumn KnightBuffalo139-4Azhane BuffordPine Bluffs116-0Haley ClarkHanna112-0
2015Maliya CrouchRock Springs128-4Autumn KnightBuffalo121-1Kodi EdwardsWright102-9Brytnee StreeterKaycee112-2
2014Olivia L'AmiKelly Walsh120-9Tori SleepPowell126-8Kacie O'ConnorSundance149-8Shaylee RickardLingle120-11
2013Lindi StellernCheyenne Central122-8Tori SleepPowell126-11Kacie O'ConnorSundance149-2Shaylee RickardLingle131-4
2012Lacey SlominskiNatrona County127-11Kiara SkinnerCody129-9Kacie O'ConnorSundance151-8Shaylee RickardLingle128-2
2011Avery AllenNatrona County137-5Breann JacksonWheatland129-9Sabrina WhalenSundance133-11Brodie BennettMeeteetse105-7
2010Baillie GibsonNatrona County159-2Kiara SkinnerCody128-2Kelly O'ConnorSundance117-3Cori ChristensenGuernsey108-3
2009Baillie GibsonNatrona County153-8Kristina ValenzuelaCody118-6Kristen NielsenTongue River131-9Kebra KallstromCokeville117-1
2008Baillie GibsonNatrona County145-3Mandy MullockTorrington129-10Kelly O'ConnorSundance124-2Kebra KallstromCokeville117-6
2007Baillie GibsonNatrona County129-6Amanda AimoneKemmerer129-5Chantelle D'SpainSundance114-8Kelli JohnsonLingle107-8
2006Amanda RollinRock Springs135-9Amber DavisPowell122-1Ashlee HumphreySundance119-2Mariel PfieferHulett109-0
2005Ashlee CarrollGreen River122-2Amanda AimoneKemmerer123-11Sam WhalenSundance127-0Sarah DowneyShoshoni110-0
2004Shana PaynorRock Springs123-8Ashley JohnsonGlenrock135-2Allison SterkelLingle121-7Sarah DowneyShoshoni122-0
2003Kristian GomezGreen River142-6Erin DayWheatland124-3Amanda CoxbillSoutheast132-3Torey BirchCokeville115-8
2002Kristian GomezGreen River128-11Avery AbernathyLander119-2Amanda CoxbillSoutheast126-7Jami ChandlerMidwest120-1
2001Kristian GomezGreen River126-9Amy HaughtBuffalo117-4Katrina JaresRiverside121-7Jami ChandlerMidwest113-4
2000Brittany BurtCheyenne Central139-3Colleen ScottTorrington131-5Alexis WickardPine Bluffs114-5Shaunna McGowanFarson119-11
1999Catey DowneyGreen River155-9Leanne SimsTorrington135-0Ricci AdamsPine Bluffs133-5April SorensenAlbin121-9
1998Catey DowneyGreen River150-2Jennifer CourtMountain View124-0Ricci AdamsPine Bluffs126-8April SorensenAlbin117-3
1997Heidi HanksSheridan123-4Shelly DoveLander146-6Heather DanaBig Piney123-9Jamie VealLingle120-6
1996Jessica ZehrGreen River125-10Shelly DoveLander152-5Carrie NashDubois120-8Jamie VealLingle116-1
1995Amy PickettNatrona County130-4Shelly DoveLander142-1Jamie VealLingle117-6Johnna NunezShoshoni114-10
1994Angie HoyerLaramie131-10Shelly DoveLander135-3Jeanne DuncanLingle119-11Jennifer LockwoodBig Horn116-6
1993Angie HoyerLaramie133-2Jesseca CrossPowell127-9Jaime GibbsRiverside117-3Riki AckersonKaycee110-5
1992Jennifer HomerNatrona County139-7Jesseca CrossPowell133-2Kit NelsonLusk117-9Cori IversonBurlington110-8
1991Britta LundSheridan129-5Lori DeatherageLyman126-6Kit NelsonLusk112-3Dawn DalyAlbin127-10
1990Debbie MeredithKelly Walsh132-10Lori StambaughPowell115-7Samantha HermanTongue River123-6Shannon JensenMeeteetse133-7
1989Kristy AndrewsGreen River140-0Liz VandelTorrington135-3Samantha HermanTongue River122-6Shannon JensenMeeteetse115-11
1988Donna BenderSheridan139-2Robyn YoungTorrington128-2Darlene DanielsTongue River123-6Susan HillSoutheast125-11
1987Angie SundquistGreen River152-0Robyn YoungTorrington128-11Samantha HermanTongue River113-3Susan HillSoutheast117-6
1986Donna BenderSheridan128-8Jennifer MillerThermopolis128-4Jeanette ScheitelPine Bluffs120-8Darla BrockMidwest108-4
1985Liz WalterSheridan139-7Jennifer MillerThermopolis127-11Jeanette ScheitelPine Bluffs137-11Starla PaulesMedicine Bow102-9
1984Liz WalterSheridan135-3Jennifer MillerThermopolis115-7Jeanette ScheitelPine Bluffs104-4Denise BlackmoreMidwest97-9
1983Liz WalterSheridan129-8.75Shawn EvansJackson100-0.5Shirley TuckerLyman101-7.5Angela SmithSnake River98-4.5
1982Liz WalterSheridan126-4Sarah BlakemanEvanston94-8Cheryl DietzPine Bluffs108-0Julie StencelTen Sleep98-2
1981Lori MercerCheyenne Central131-10Nancy SchmidtTorrington106-2Diane KrieseLingle100-8Julie StencelTen Sleep96-1
1980Lori MercerCheyenne Central126-1Nancy SchmidtTorrington97-11Diane KrieseLingle97-2Marty LundburgAlbin91-9
1979Sue GoetzingerRiverton126-11Sandy StensengBuffalo116-2Chris LambMountain View101-3.75Jodi CorsonSnake River98-5
1978Cindy SostromWorland120-0Cindy JonesThermopolis121-2Tina ShepardsonDubois108-6.5Lori EatonGlendo96-7
1977Sue GoetzingerRiverton111-7Sheri YatesGreybull104-10Tina ShepardsonDubois101-6.75Linda SchmidtMeeteetse101-11
1976Carla SchildtLander130-7Kathy HamerTorrington109-6Debbie HarveyUpton96-9.5Linda SchmidtMeeteetse105-10
1975Carla SchildtLander125-7.5Kathy HamerTorrington112-11.5Andrea LeeSundance102-1.5Kay RubisManderson92-8.5
1974Carla SchildtLander119-11Julie WerbelowGreybull98-5.5
1973Carla SchildtLander101-3Dana SittnerHuntley95-0
1972Wanda BranscomNewcastle95-6Melody RoseMeeteetse95-9.5
1971Cheryl BachusRiverton88-7.5Maxine SchatzMeeteetse92-3.75
1970Wendy DaviesMountain View95-5.5