Wyoming Track and Field Championships: Girls 800 Meters
Champions
Year Class 4A School Time Class 3A School Time Class 2A School Time Class 1A School Time
2017 Anna Gibson Jackson 2:11.49 Hannah Behunin Mountain View 2:16.68 Hailey Jones Moorcroft 2:25.89 Kelli Holiday Ten Sleep 2:24.21
2016 Molly Olsen Natrona County 2:21.99 Calbi Ausmann Newcastle 2:15.69 Rexanna Kelly Kemmerer 2:23.06 Kelli Holiday Ten Sleep 2:18.12
2015 Josie Givens Green River 2:21.67 Julia O'Neill Powell 2:17.02 Rexanna Kelly Kemmerer 2:21.79 McKenzie Powell Encampment 2:21.21
2014 Mesa Weidle Rock Springs 2:16.73 Calbi Ausmann Newcastle 2:15.37 Kim Shumway Lovell 2:15.29 Kaylee Greenwald Lingle 2:22.41
2013 Cassidy Meade Laramie 2:15.89 Maggie Carruth Jackson 2:15.93 Kim Shumway Lovell 2:15.80 Kaylie Moyes Cokeville 2:19.68
2012 Cassidy Meade Laramie 2:18.59 Anne Brinegar Cody 2:21.97 Susie Robertson Lovell 2:23.75 Kaylie Moyes Cokeville 2:22.97
2011 Ashlyn Wilhite Gillette 2:21.99 Anne Brinegar Cody 2:23.69 Susie Shumway Lovell 2:25.52 Kaylie Moyes Cokeville 2:27.70
2010 Alyssa Miller Cheyenne Central 2:23.37 Sierra Jech Cody 2:21.15 Candace Wollert Lingle 2:16.35 Celinda Teichert Cokeville 2:26.13
2009 Brittany Young Natrona County 2:20.62 Sierra Jech Cody 2:16.39 Amber Henry Mountain View 2:16.29 Celinda Teichert Cokeville 2:27.70
2008 Alyssa Miller Cheyenne Central 2:20.07 Brooke Rice Jackson 2:17.24 Amber Henry Mountain View 2:15.31 Brandy Bullinger Burlington 2:25.51
2007 Kait Nyffeler Kelly Walsh 2:15.71 Amber Henry Mountain View 2:12.49 Courtney Shipman Saratoga 2:19.60 Candace Wollert Lingle 2:22.70
2006 Stacy Slight Cody 2:10.93 Amber Henry Mountain View 2:16.09 Emily Higgins Rocky Mountain 2:20.16 Mary Teichert Cokeville 2:25.52
2005 Stacy Slight Cody 2:12.97 Marissa Saunders Douglas 2:15.65 Emily Higgins Rocky Mountain 2:18.49 Michelle Huxtable Shoshoni 2:25.17
2004 Stacy Slight Cody 2:13.21 Marissa Saunders Douglas 2:19.56 Emily Higgins Rocky Mountain 2:24.22 Michelle Huxtable Shoshoni 2:26.68
2003 Sarah Balfour Natrona County 2:15.23 Marissa Saunders Douglas 2:18.11 Emily Higgins Rocky Mountain 2:21.18 Jamie Valencia Guernsey 2:14.26
2002 Amanda Hopper Kelly Walsh 2:16.43 Brittanie Saunders Douglas 2:14.68 Mindy Harrell Dubois 2:22.08 Marcy Goodvin Hulett 2:26.66
2001 Alicia Craig Gillette 2:12.28 Kristen Brauneis Lander 2:18.09 Kelly Anderson Burns 2:26.00 Jamie Valencia Guernsey 2:23.25
2000 Alicia Craig Gillette 2:12.48 Val Thorson Newcastle 2:14.22 Katie Cox Big Horn 2:23.89 Maria McNiven Burlington 2:24.79
1999 Becky Hammitt Cheyenne East 2:15.64 Val Thorson Newcastle 2:17.32 Emily Koller Greybull 2:20.62 Katie Cox Big Horn 2:24.76
1998 Cheryl Harmon Green River 2:16.58 Katie Hostetler Buffalo 2:16.39 Carissa Keith Riverside 2:21.83 Maren Winters/Jennifer Pieper Burlington/Cokeville 2:24.12
1997 Cheryl Harmon Green River 2:15.61 Katie Hostetler Buffalo 2:20.80 Emily Koller Greybull 2:19.06 Mandi Bowsher Lingle 2:26.75
1996 Kelly Rice Gillette 2:17.64 Katie Hostetler Buffalo 2:22.96 Emily Koller Greybull 2:23.89 Mandi Bowsher Lingle 2:31.15
1995 Cheryl Harmon Green River 2:21.05 Abby Bowers Worland 2:16.37 Patricia Goertz Burns 2:21.95 Becca Dillon Dubois 2:26.88
1994 Brindey Neilson Cody 2:21.41 Abby Bowers Worland 2:21.46 Maria Zeller Lovell 2:28.20 Julie Miller Meeteetse 2:25.53
1993 Kristin McQuade Natrona County 2:22.93 Abby Bowers Worland 2:26.23 Misty Tabke Burns 2:24.11 Angela Ewart Meeteetse 2:30.02
1992 Jamie Malone Gillette 2:21.59 Audrey Yorgason Worland 2:24.81 Jeannie Bunning Pinedale 2:24.09 Julie Miller Meeteetse 2:26.17
1991 Sarah Dominick Cody 2:19.35 Becky Mathison Worland 2:20.37 Kim Kroese Riverside 2:26.17 Julie Miller Meeteetse 2:26.74
1990 Julie Atkins Cheyenne Central 2:17.18 Angie Cormier Worland 2:19.16 Kim Kroese Riverside 2:22.33 Diane Rauth Hulett 2:31.34
1989 Deby Anderson Sheridan 2:19.72 Angie Cormier Worland 2:16.96 Kim Kroese Riverside 2:24.56 Diane Rauth Hulett 2:30.36
1988 Rachel Gillingham Rock Springs 2:21.70 Angie Cormier Worland 2:18.31 Teresa Dunsbergen Burns 2:27.84 Diane Rauth Hulett 2:29.37
1987 Marcy Befus Riverton 2:14.14 Dawn Hutchins Wheatland 2:20.60 Kim Steiner Seton 2:24.67 Diane Rauth Hulett 2:30.99
1986 Marcy Befus Riverton 2:25.73 Wendy Corneilson Evanston 2:28.04 Stephanie Hium Tongue River 2:24.89 Brenda Waugh Hulett 2:28.77
1985 Marcy Befus Riverton 2:18.62 Francie Faure Worland 2:16.74 Stephanie Hium Tongue River 2:22.64 Brenda Waugh Hulett 2:25.66
1984 Sarah Short Kelly Walsh 2:17.67 Francie Faure Worland 2:14.20 Stephanie Hium Tongue River 2:24.40 Brenda Waugh Hulett 2:31.00
Year Class AA School Time Class A School Time Class B School Time Class C School Time
1983 Francie Faure Worland 2:14.14 Tonya Jorgenson Douglas 2:24.77 Stephanie Hium Tongue River 2:30.30 Brenda Fethkenher Ten Sleep 2:35.41
1982 Francie Faure Worland 2:14.81 Shellie Sellers Newcastle 2:23.83 Beth McNamee Pine Bluffs 2:33.66 Jeannie Eckhardt Encampment 2:28.60
1981 Marcy Haynes Sheridan 2:17.94 Shellie Sellers Newcastle 2:23.90 Merlene Gardener Tongue River 2:24.85 Jeannie Eckhardt Encampment 2:30.02
1980 Denise Nelson Sheridan 2:23.49 Shellie Avery Kemmerer 2:21.79 Lonna Kroeger Medicine Bow 2:27.97 Jeannie Eckhardt Encampment 2:30.46
1979 not contested at AA level Lorri Schuman Buffalo 2:27.682 Lonna Kroeger Medicine Bow 2:30.456 not contested at C level
Girls 880 Yards
1979 Patty Huff Worland 2:28.20 not contested at A level not contested at B level Jeannie Eckhardt Encampment 2:37.10
1978 Karen Sanford Natrona County 2:22.20 Lorri Schuman Buffalo 2:27.30 Lucy Soppe Burns 2:28.20 Jodi Corson Snake River 2:39.32
1977 Karen Sanford Natrona County 2:20.389 Melanie Sterkel Torrington 2:33.15 Lucy Soppe Burns 2:33.78 Marcie DeBock Meeteetse 2:27.566
1976 Karen Sanford Natrona County 2:25.30 Andrea Bartsch Newcastle 2:27.50 Jannean Coleman Pinedale 2:33.00 Marcie DeBock Meeteetse 2:38.40
1975 Liz Kuzara Sheridan 2:24.10 Andrea Bartsch Newcastle 2:30.30 Becky Johnson Burns 2:35.80 Marcie DeBock Meeteetse 2:33.60
1974 Yvonne Rieman Lander 2:28.50 Lorriane Miller Big Horn 2:41.50
1973 Yvonne Rieman Lander 2:28.60 Vickie Elwonger Sundance 2:41.50
State meet records Stacy Slight Cody 2006 2:10.93 Amber Henry Mountain View 2007 2:12.49 Kim Shumway Lovell 2014 2:15.29 Kelli Holiday Ten Sleep 2016 2:18.12

Boys: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump
Girls: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 80H | 100H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | 800 Medley | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump | Softball Throw | Standing Long Jump