Wyoming Track and Field Championships: Girls 400 Meters

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
State meet recordsShanelle PorterCheyenne East 199054.78Francie FaureWorland 198556.93Kim ShumwayLovell 201455.82Savannah PhillipsCokeville 201658.52
2020No meet--No meet--No meet--No meet--
2019Jenae RamirezRock Springs59.39Kamdynn TownsendDouglas1:00.39Mindy RussellWind River56.34Kelli HolidayTen Sleep59.96
2018Bailee RadakovichRock Springs59.26Madison HoopmanDouglas1:00.14Mindy RussellWind River59.65Kelli HolidayTen Sleep59.11
2017Kelly MoodryGillette56.71Rachel BattershellWheatland58.90Montanna ChrystalPine Bluffs1:00.35Kelli HolidayTen Sleep1:00.39
2016Riley RaffertySheridan58.23Rachel BattershellWheatland59.67LeeAnna MitchellTongue River1:01.12Savannah PhillipsCokeville58.52
2015Siri ChristensenNatrona County57.63Julia O'NeillPowell59.32LeeAnna MitchellTongue River58.75Savannah PhillipsCokeville59.75
2014Mesa WeidleRock Springs55.49Sadie WassumWorland57.94Kim ShumwayLovell55.82Savannah PhillipsCokeville59.62
2013Jerayah DavisKelly Walsh55.73Ivy MyersStar Valley57.88Kim ShumwayLovell55.99Kaylie MoyesCokeville1:01.80
2012Logan YurekCheyenne East56.31Kereston ThomasRawlins57.54Kim ShumwayLovell57.94Kaylie MoyesCokeville59.83
2011Mandi AndersonEvanston1:00.27Kereston ThomasRawlins59.12Kim ShumwayLovell59.40Morgan WilleSnake River1:02.47
2010Erin KirbyEvanston58.60Kereston ThomasRawlins57.44Candace WollertLingle58.91Celinda TeichertCokeville1:02.47
2009Erin KirbyEvanston56.37Kereston ThomasRawlins57.42Amber HenryMountain View59.14Celinda TeichertCokeville1:01.11
2008Shanae HedlundKelly Walsh56.59Sierra JechCody57.41Candace WollertLingle57.42Kristine DavisCokeville1:02.54
2007Veronica Elseroad-WallKelly Walsh57.91Amber HenryMountain View57.36Courtney ShipmanSaratoga1:00.83Candace WollertLingle59.01
2006Stacy SlightCody56.55Amber HenryMountain View57.02Bradi NelsonPine Bluffs57.88Chelsey HillCokeville1:01.38
2005Stacy SlightCody57.48Brenna DooleyWorland59.86Bradi NelsonPine Bluffs1:00.30Michelle HuxtableShoshoni1:00.64
2004Stacy SlightCody57.83Tera LaubKemmerer59.98Amanda GordonBurns58.63Jennifer JamesShoshoni1:00.30
2003Amanda HopperKelly Walsh56.62Andrea SmithBuffalo1:00.01Amanda GordonBurns58.53Kathleen BallGuernsey59.60
2002Amanda HopperKelly Walsh57.70Andrea SmithBuffalo59.97Katie CapsonBurns58.69Amber RobinsonHanna1:00.91
2001Shauna SmithSheridan54.88Teri TrautweinWheatland57.91Amber RobinsonHanna1:00.45Shaylee BabbittSoutheast1:00.49
2000Becky HammittCheyenne East58.15Kristen BrauneisLander58.55Jessica FoxBurns56.08Stephanie PreatorBurlington1:01.03
1999Lindsey SpringerCheyenne East57.50Teri TrautweinWheatland59.17Elisa ButlerWright57.09Stephanie PreatorBurlington1:00.95
1998Cheryl HarmonGreen River56.62Teri TrautweinWheatland58.74Elisa ButlerWright59.05Stephanie PreatorBurlington1:00.34
1997Cheryl HarmonGreen River55.41Erika AndersonJackson1:00.19Patricia GoertzBurns59.42Mandi BowsherLingle1:01.34
1996Megan AddyEvanston56.15Becky GrahamTorrington1:00.58Elisa ButlerWright59.59Mandi BowsherLingle1:02.45
1995Cheryl HarmonGreen River55.88Abby BowersWorland57.36Patricia GoertzBurns59.68Brandy KlassenDubois1:01.45
1994Brindey NeilsonCody1:00.18Abby BowersWorland59.29Misty TabkeBurns1:00.24Julie MillerMeeteetse1:02.16
1993Kristin McQuadeNatrona County59.24Abby BowersWorland59.62Misty TabkeBurns1:00.35Brandy KlassenDubois1:01.16
1992Cassey AndersonGillette58.88Glenda AndreenThermopolis1:00.40Buffy HaynesUpton1:00.29Julie MillerMeeteetse1:01.16
1991Katrina VanDammeCheyenne Central59.27April FrenchPowell1:00.74Buffy HaynesUpton1:00.84Julie MillerMeeteetse1:02.38
1990Shanelle PorterCheyenne East54.78Angie CormierWorland58.93Buffy HaynesUpton1:01.45Angie EwartMeeteetse59.08
1989Shanelle PorterCheyenne East55.86Angie CormierWorland59.12T. WilloughbyPinedale1:01.94Mikki BraniganAlbin1:03.51
1988Shanelle PorterCheyenne East57.53Dawn HutchinsWheatland59.02Tracy VermillionWind River1:01.97Annette LymanTen Sleep1:02.76
1987Jenelle BrownRiverton57.26Dawn HutchinsWheatland59.84Kim SteinerSeton1:00.69Annette LymanTen Sleep1:02.88
1986Jenelle BrownRiverton58.43Kelly HenyPowell59.10Stephanie HiumTongue River1:00.24Brenda WaughHulett1:04.31
1985Jenelle BrownRiverton58.45Francie FaureWorland56.93Stephanie HiumTongue River1:00.31Cathy WilliamsMidwest1:03.40
1984Marcy HaynesSheridan58.74Francie FaureWorland56.95Stephanie HiumTongue River59.93Tina McCrayJeffrey City1:03.56
1983Francie FaureWorland56.30Rose AstleStar Valley1:01.99Brenda WoodPine Bluffs1:02.80Amy SmithSnake River1:02.20
1982Marcy HaynesSheridan59.19Rose AstleStar Valley59.54Tonya KingeryBasin1:01.89Jeannie EckhardtEncampment1:00.99
1981Marcy HaynesSheridan57.71Rose AstleStar Valley1:00.30Merlene GardenerTongue River1:01.16Darla JenkinsEncampment1:02.24
1980Sheila StauchKelly Walsh59.15Jackie CruickshankTorrington59.26Jeanie AckermanShoshoni1:02.13Jeannie EckhardtEncampment1:00.48
1979not contested at AA levelJolene SwansonBuffalo59.389Jeanie AckermanShoshoni1:01.401not contested at C level