Wyoming Track and Field Championships: Girls 1600 Meters
Champions
Year Class 4A School Time Class 3A School Time Class 2A School Time Class 1A School Time
2017 Anna Gibson Jackson 4:48.14 Hannah Behunin Mountain View 5:15.96 Hailey Jones Moorcroft 5:34.78 Kelli Holiday Ten Sleep 5:27.89
2016 Molly Olsen Natrona County 5:15.55 Anna Gibson Jackson 5:07.23 Jules Ward Thermopolis 5:30.93 Kelli Holiday Ten Sleep 5:24.83
2015 Molly Olsen Natrona County 5:16.37 Anna Gibson Jackson 5:10.53 Charlene Brown Wyoming Indian 5:31.69 Janetta Teichert Cokeville 5:36.59
2014 Sydney Wendt Gillette 5:13.79 Calbi Ausmann Newcastle 5:11.32 Jaclyn Caldwell Lovell 5:40.65 Kate Fiscus Cokeville 5:37.17
2013 Cassidy Meade Laramie 5:11.09 Hailey Ricks Star Valley 5:21.86 Amanda Hutchinson Tongue River 5:29.20 Kaylie Moyes Cokeville 5:29.45
2012 Cassidy Meade Laramie 5:17.47 Anne Brinegar Cody 5:14.20 Olivia Thompson Shoshoni 5:33.22 Kaylie Moyes Cokeville 5:42.26
2011 Jessica Lemaster Cheyenne Central 5:17.70 Anne Brinegar Cody 5:27.43 Kim Shumway Lovell 5:43.18 Kaylie Moyes Cokeville 6:03.14
2010 Jessica Lemaster Cheyenne Central 5:31.93 Catherine Cloetta Jackson 5:34.73 Amanda Shumway Lovell 5:49.29 Celinda Teichert Cokeville 5:51.65
2009 Nicole Peterson Rock Springs 5:12.57 Brooke Hughes Glenrock 5:27.03 Amber Henry Mountain View 5:43.90 Celinda Teichert Cokeville 5:34.60
2008 Alyssa Miller Cheyenne Central 5:14.37 Brooke Rice Jackson 5:25.98 Amber Henry Mountain View 5:34.01 Shelby Hohnholt Saratoga 5:31.52
2007 Alyssa Miller Cheyenne Central 5:16.58 Amber Henry Mountain View 5:24.01 Lela Carpenter Big Horn 5:30.45 Brooke Lee Snake River 5:34.66
2006 Shelley Forbes Sheridan 5:10.39 Amber Henry Mountain View 5:28.61 Emily Higgins Rocky Mountain 5:12.55 Brandy Bullinger Burlington 5:41.47
2005 Sarah Balfour Natrona County 5:11.48 Marissa Saunders Douglas 5:18.43 Emily Higgins Rocky Mountain 5:22.27 Linzie Thornock Cokeville 5:44.20
2004 Sarah Balfour Natrona County 5:03.94 Marissa Saunders Douglas 5:14.89 Emily Higgins Rocky Mountain 5:19.17 Michelle Huxtable Shoshoni 5:45.08
2003 Sarah Balfour Natrona County 5:07.66 Marissa Saunders Douglas 5:22.44 Tiffany Ackerman Shoshoni 5:25.95 Jamie Valencia Guernsey 5:37.36
2002 Sarah Balfour Natrona County 5:14.05 Brittanie Saunders Douglas 5:04.99 Tiffany Ackerman Shoshoni 5:36.59 Jamie Valencia Guernsey 5:45.69
2001 Alicia Craig Gillette 4:52.12 Brittanie Saunders Douglas 5:07.88 Tiffany Ackerman Shoshoni 5:24.99 Amy Peters Albin 5:31.66
2000 Alicia Craig Gillette 4:57.50 Val Thorson Newcastle 5:05.06 Katie Cox Big Horn 5:32.29 Kylee Hill Cokeville 5:32.71
1999 Katie Lyman Cheyenne Central 5:04.00 Ashley Winter Lander 5:13.23 Emily Koller Greybull 5:36.64 Katie Cox Big Horn 5:31.96
1998 Alicia Craig Gillette 5:15.10 Katie Hostetler Buffalo 5:11.70 Carissa Keith Riverside 5:38.72 Maren Winters Burlington 5:31.54
1997 Amanda Grout Cheyenne East 5:03.81 Katie Hostetler Buffalo 5:15.51 Emily Koller Greybull 5:38.37 Jennifer Pieper Cokeville 5:41.26
1996 Kelly Rice Gillette 5:15.04 Kirsten Mathison Worland 5:21.93 Maria Zeller Lovell 5:27.18 Niki Dorcas Hulett 5:34.71
1995 Bennie Ridgley Riverton 5:10.06 Abby Bowers Worland 5:23.42 Maria Zeller Lovell 5:27.62 Becca Dillon Dubois 5:33.13
1994 Amanda Grout Cheyenne East 5:23.59 Candice Martinez Glenrock 5:21.69 Mindy Williams Southeast 5:31.10 Julie Miller Meeteetse 5:35.65
1993 Holly Peterson Green River 5:21.67 Mandy Kalkofen Douglas 5:24.40 Jeanna Bair Rocky Mountain 5:24.20 Shelly Hueckstaedt Farson 5:46.90
1992 Jamie Malone Gillette 5:20.39 Audrey Yorgason Worland 5:30.94 Jeanna Bair Rocky Mountain 5:28.51 Julie Miller Meeteetse 5:37.23
1991 Bobbi Anderson Sheridan 5:29.59 Becky Mathison Worland 5:25.61 Jeanna Bair Rocky Mountain 5:39.85 Julie Miller Meeteetse 5:50.14
1990 Dusti Hladky Gillette 5:14.70 Angie Cormier Worland 5:22.00 Jeanna Bair Rocky Mountain 5:35.75 Diane Rauth Hulett 5:40.11
1989 Susy Nuhn Riverton 5:15.65 Angie Cormier Worland 5:19.16 Mary Mazur Greybull 5:32.90 Diane Rauth Hulett 5:36.70
1988 Sunny Freeman Gillette 5:19.71 Becky Mathison Worland 5:28.49 Mary Mazur Greybull 5:40.63 Diane Rauth Hulett 5:37.16
1987 Marcy Befus Riverton 5:12.53 Tami Cooper Douglas 5:22.09 Becky King Burns 5:45.60 Diane Rauth Hulett 5:36.06
1986 Marcy Befus Riverton 5:23.65 Wendy Corneilson Evanston 5:37.64 Jill Miller Dubois 5:34.91 Brenda Waugh Hulett 5:42.56
1985 Marcy Befus Riverton 5:19.14 Francie Faure Worland 5:08.64 Theresa Garcia Hanna 5:32.27 Brenda Waugh Hulett 5:35.35
1984 Tracy Befus Riverton 5:08.46 Francie Faure Worland 5:03.95 Theresa Garcia Hanna 5:34.11 Brenda Waugh Hulett 5:44.76
Year Class AA School Time Class A School Time Class B School Time Class C School Time
1983 Francie Faure Worland 5:11.34 Tonya Jorgenson Douglas 5:37.64 Theresa Garcia Hanna 5:39.95 Holly Carter Ten Sleep 5:48.49
1982 Francie Faure Worland 5:17.46 Shellie Sellers Newcastle 5:39.60 Grace Gosar Pinedale 5:41.21 Shana Ely Snake River 5:53.61
1981 Linda Goddard Gillette 5:26.49 Shellie Sellers Newcastle 5:40.39 Grace Gosar Pinedale 5:43.05 Shana Ely Snake River 5:54.91
1980 Susie Sanchez Cheyenne Central 5:19.90 Shellie Avery Kemmerer 5:22.20 Teresa Mynatt Tongue River 5:50.40 Shana Ely Snake River 5:58.80
1979 not contested at AA level Brenda Graham Glenrock 5:35.076 Lonna Kroeger Medicine Bow 5:47.429 not contested at C level
Girls 1 Mile
1979 Patty Huff Worland 5:31.70 not contested at A level not contested at B level Terin Cook Burlington 6:08.40
1978 Karen Sanford Natrona County 5:31.97 Lorri Schuman Buffalo 5:38.60 Lonna Kroeger Medicine Bow 6:02.40 Julie Roediger Glendo 6:10.07
1977 Karen Sanford Natrona County 5:24.30 Brenda Graham Glenrock 5:49.53 Betty Stulc Basin 5:58.44 Virgie Coronado Manderson 6:00.50
1976 Karen Sanford Natrona County 5:30.79 Andrea Bartsch Newcastle 5:48.30 Amelia Brown Wyoming Indian 6:10.10 Cindy Barrus Meeteetse 6:08.30
1975 Liz Kuzara Sheridan 5:37.50 Andrea Bartsch Newcastle 5:42.87 Becky Johnson Burns 5:37.15 Beth Jensen Byron 6:00.70
1974 Yvonne Rieman Lander 5:45.80 Janet Winninger Meeteetse 6:15.60
1973 Yvonne Rieman Lander 5:43.90 Becky Johnson Burns 5:39.80
State meet records Anna Gibson Jackson 2017 4:48.14 Francie Faure Worland 1984 5:03.95 Emily Higgins Rocky Mountain 2006 5:12.55 Kelli Holiday Ten Sleep 2016 5:24.83

Boys: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump
Girls: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 80H | 100H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | 800 Medley | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump | Softball Throw | Standing Long Jump