Wyoming Track and Field Championships: Girls 100 Meter Hurdles
Champions
Year Class 4A School Time Class 3A School Time Class 2A School Time Class 1A School Time
2017 Leila Martinez Evanston 15.09 Rachel Battershell Wheatland 15.27 Mackinzie Grubbs Upton 15.49 Georgia Wollert Lingle 15.85
2016 Lauren Taubert Natrona County 14.68 Rachel Battershell Wheatland 15.59 Grace Tanner Big Piney 15.90 Mackinzie Grubbs Upton 16.17
2015 Taylor Arsaga Laramie 15.59 Emily Reed Cody 16.23 Grace Tanner Big Piney 16.42 Zariah Tolman Burlington 16.88
2014 Heidi Pfoor Cheyenne Central 14.51 Emily Reed Cody 15.69 Lizzy Martin Tongue River 16.60 Zariah Tolman Burlington 16.85
2013 Mikalah Skates Kelly Walsh 14.83 Jessie Eaves Worland 15.24 Jadyn Mirich Big Horn 16.55 Rachelle Leseberg Dubois 16.29
2012 Mikalah Skates Kelly Walsh 14.66 Jessie Eaves Worland 15.22 Josee Vogel Wind River 17.08 Rachelle Leseberg Dubois 15.87
2011 Mikalah Skates Kelly Walsh 14.93 Jessie Eaves Worland 15.69 Josee Vogel Wind River 17.34 Lyndsey Wardell Burlington 15.59
2010 Erin Kirby Evanston 14.58 Elisa Hunter Thermopolis 16.01 Paige Miller Tongue River 16.47 Rachelle Leseberg Dubois 15.67
2009 Erin Kirby Evanston 15.02 Cate Brus Cody 15.68 Elisa Hunter Thermopolis 16.68 Paige Neves Burlington 16.80
2008 Jordan Merback Kelly Walsh 14.59 Diana Long Torrington 15.00 Maggie Ochsner Lingle 14.77 Paige Neves Burlington 16.44
2007 Jordan Merback Kelly Walsh 14.98 Diana Long Torrington 16.12 Hailey Lockwood Big Piney 16.54 Maggie Ochsner Lingle 14.74
2006 Jordan Merback Kelly Walsh 15.51 Jennifer Schmitz Torrington 14.63 Shawna Sutherland Burns 15.96 Maggie Ochsner Lingle 14.93
2005 Ashley Turner Cheyenne Central 15.68 Jennifer Schmitz Torrington 15.22 Shawna Sutherland Burns 15.64 Sarah Conner Guernsey 16.02
2004 Ashley Turner Cheyenne Central 15.94 Jennifer Schmitz Torrington 15.65 Shaylee Babbitt Southeast 15.08 Talon Anderson Guernsey 16.64
2003 Tiffany Rochelle Kelly Walsh 16.05 Jennifer Schmitz Torrington 15.86 Tori Runner Saratoga 15.47 Laci Borstad Albin 16.87
2002 Sarah Marken Kelly Walsh 16.04 Samantha Hartmann Kemmerer 16.47 Tori Runner Saratoga 15.85 Sammi Harrington Snake River 17.44
2001 Shauna Smith Sheridan 14.36 Samantha Hartmann Kemmerer 16.11 Tori Runner Saratoga 16.44 Katie Neary Dubois 16.07
2000 Ainsley Thrailkill Laramie 15.39 Brooklee Bateman Star Valley 15.92 Angela Sorensen Pine Bluffs 16.09 Katie Bird Cokeville 17.05
1999 Mandy Kelly Evanston 15.00 Brooklee Bateman Star Valley 15.63 Becky Walker Lovell 17.00 Meggie Malyurek Big Horn 16.12
1998 Enioma Haynes Cheyenne Central 14.60 Blakelee Binning Torrington 14.72 Becky Walker Lovell 16.36 Meggie Malyurek Big Horn 15.79
1997 Enioma Haynes Cheyenne Central 15.23 Blakelee Binning Torrington 15.18 Phoebe Strong Upton 15.84 Shannon Guidice Chugwater 16.47
1996 Enioma Haynes Cheyenne Central 15.77 Blakelee Binning Torrington 15.28 Phoebe Strong Upton 15.41 Jolene Buckley Cokeville 15.83
1995 Ginny Gill Cheyenne Central 16.05 Sara Nemick Lander 15.66 Hannah Osborn Big Piney 15.98 Jolene Buckley Cokeville 15.84
1994 Glennis Graham Green River 15.79 Adrienne Sutton Powell 15.68 Hannah Osborn Big Piney 15.81 Shelly Wedemeyer Chugwater 15.93
1993 Stephanie Reichert Evanston 16.08 Beverly Trujillo Worland 15.50 Misti Duthie Wind River 16.25 Shelly Wedemeyer Chugwater 16.47
1992 Sherri Strohman Kelly Walsh 15.59 Kerry Gustafson Mountain View 15.92 Jessica Fritzen Guernsey 16.46 Erika Holladay Pine Bluffs 16.45
1991 Heather Reiter Gillette 15.62 Amy Jo Stefonick Kemmerer 16.11 Jodi Aimone Mountain View 16.11 Tori Sorensen Albin 17.41
1990 Heather Reiter Gillette 15.47 Trisha Rein Torrington 16.14 Jodi Aimone Mountain View 16.16 Wynema Hunter Southeast 16.90
1989 Jamie Bowns Evanston 15.29 Amy Stefonick Kemmerer 15.73 Jodi Aimone Mountain View 15.50 Wynema Hunter Southeast 16.36
1988 Jamie Bowns Evanston 15.21 Yvonne Jackson Jackson 16.00 Jodi Aimone Mountain View 16.63 Becky Barnes Big Horn 17.64
1987 Jenelle Brown Riverton 14.90 Jamie Bowns Evanston 15.88 Tamara Rector Kemmerer 17.06 Teri Dayton Cokeville 17.66
1986 Jenelle Brown Riverton 15.07 Celia Fishe Powell 15.96 Renae Zube Shoshoni 16.95 Stephanie Howard Wright 16.60
1985 Shelly Thacker Riverton 15.34 Celia Fishe Powell 16.33 Becky Smoot Moorcroft 16.11 Sivi Dayton Cokeville 17.05
1984 Stacy Barraclough Riverton 14.76 Christi Materi Torrington 15.85 Kim Anderson Kemmerer 15.91 Tarinna Sax Meeteetse 16.15
Year Class AA School Time Class A School Time Class B School Time Class C School Time
1983 Sharon Newcomer Laramie 14.81 Joan Rangitsch Kemmerer 14.82 Becky Smoot Moorcroft 15.86 Janet Arndt Arvada-Clearmont 16.60
1982 Sharon Newcomer Laramie 15.15 Joan Rangitsch Kemmerer 15.06 Tena Hileman Saratoga 16.51 Debbie Rice Ten Sleep 15.94
1981 Sharon Newcomer Laramie 15.78 Joan Rangitsch Kemmerer 15.54 Andrea Janicek Pine Bluffs 15.50 Bonnie Simon Kaycee 17.02
1980 Kathy Van Heule Worland 14.79 Carrie Winn Jackson 16.07 Kerry Nyman Tongue River 17.20 Bonnie Simon Kaycee 17.09
1979 not contested at AA level Carrie Winn Jackson 15.385 Lori Janicek Pine Bluffs 15.015 not contested at C level
Girls 110 Yard Hurdles
1979 Kathy Van Heule Worland 14.50 not contested at A level not contested at B level Pam Tharp Manderson 15.80
1978 Kathy Van Heule Worland 14.67 Susan Stone Jackson 14.50 Judy Garner Guernsey 15.60 Pam Tharp Manderson 15.75
1977 Laura Jean Ferguson Laramie 15.20 Carrie Cronkite Torrington 14.87 Julie Sailer Burns 15.25 Pam Tharp Manderson 16.10
Girls 100 Meter Hurdles
1976 Kerri Riedl Cheyenne Central 15.32 Susan Stone Jackson 16.08 Vauna Taylor Mountain View 16.60 Bobbi Brunk Ten Sleep 15.60
1975 Kerri Riedl Cheyenne Central 15.30 Carrie Cronkite Torrington 16.32 Christi Materi Upton 16.95 Bobbi Brunk Ten Sleep 17.20
1974 Debbie Conley Natrona County 15.70 Peggy Soule Pine Bluffs 15.80
not contested prior to 1974
State meet records Shauna Smith Sheridan 2001 14.36 Blakelee Binning Torrington 1998 14.46 Maggie Ochsner Lingle 2008 14.77 Maggie Ochsner Lingle 2007 14.74

Boys: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump
Girls: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 80H | 100H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | 800 Medley | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump | Softball Throw | Standing Long Jump