Wyoming Track and Field Championships: Girls 100 Meters
Champions
Year Class 4A School Time Class 3A School Time Class 2A School Time Class 1A School Time
2017 Kassidy Wanke Gillette 12.53 Rachel Battershell Wheatland 12.57 Grace Tanner Big Piney 12.82 Sydney Holiday Ten Sleep 12.50
2016 Bobbi Parker Rock Springs 12.09 Janice Hall Star Valley 12.60 Bailey Bard Big Horn 12.26 Josie Olson Upton 12.72
2015 Hannah Carter Kelly Walsh 12.61 Kelsi Gamble Douglas 13.02 Bailey Bard Big Horn 12.90 Savannah Phillips Cokeville 13.29
2014 Jerayah Davis Kelly Walsh 11.94 Shayna Soderstrom Worland 12.75 LeeAnna Mitchell Tongue River 13.14 Savannah Phillips Cokeville 12.90
2013 Jerayah Davis Kelly Walsh 12.12 Ivy Myers Star Valley 12.65 Ashley Turner Burns 13.31 Alyssa Barkhurst Encampment 13.24
2012 Jerayah Davis Kelly Walsh 12.23 Kereston Thomas Rawlins 12.55 Cassidy Smith Pine Bluffs 13.31 Rachelle Leseberg Dubois 13.22
2011 Jerayah Davis Kelly Walsh 12.13 Kereston Thomas Rawlins 12.12 Cassidy Smith Pine Bluffs 12.78 Crystal Richards Hanna 13.16
2010 Jessy Eatmon Cheyenne East 12.26 Kereston Thomas Rawlins 12.27 Candace Wollert Lingle 12.49 Danielle Starr Guernsey 12.88
2009 Emily Moore Gillette 12.51 Kereston Thomas Rawlins 12.91 Danielle Starr Guernsey 13.30 Emerald Boyd NSI 13.81
2008 Emily Moore Gillette 12.25 Lindsey Simmons Torrington 12.37 Maggie Ochsner Lingle 12.39 Lindsay Copeland Dubois 13.15
2007 Emily Moore Gillette 12.21 Lindsey Simmons Torrington 12.68 Sidney Materi Sundance 12.86 Maggie Ochsner Lingle 12.32
2006 Katie Rehbein Gillette 12.54 Sadie Nelson Pinedale 12.70 Sidney Materi Sundance 12.94 Maggie Ochsner Lingle 12.61
2005 Katie Rehbein Gillette 12.67 Amy Ehlebracht Glenrock 13.00 Maggie Ochsner Lingle 12.79 Randa Clabaugh Arvada-Clearmont 13.15
2004 Kim Krieger Cheyenne Central 12.66 Kelsey Laib Worland 12.91 Shaylee Babbitt Southeast 12.65 Jennifer James Shoshoni 13.14
2003 Amanda Hopper Kelly Walsh 12.43 Amanda Sempert Lander 12.88 Shaylee Babbitt Southeast 13.11 Ginney Eklund Albin 13.35
2002 Amanda Hopper Kelly Walsh 12.53 Jessie Dube Buffalo 13.30 Katie Capson Burns 12.90 Amber Robinson Hanna 13.67
2001 Amanda Hopper Kelly Walsh 12.48 Teri Trautwein Wheatland 12.95 Katie Capson Burns 13.03 Callie Ackerman Hulett 13.32
2000 Amanda Hopper Kelly Walsh 12.49 Lindsey Crawford Worland 12.68 Jessica Fox Burns 12.60 Cheryl Collen Ten Sleep 13.12
1999 Erin Smith Green River 12.62 Kima Wells Star Valley 12.94 Krysta Thurin Pine Bluffs 12.77 Suzy Harrell Dubois 13.11
1998 Arnetta Simpson Cheyenne Central 11.91 Kima Wells Star Valley 12.52 Krysta Thurin Pine Bluffs 12.81 Cheryl Collen Ten Sleep 12.92
1997 Arnetta Simpson Cheyenne Central 12.32 Shawna Buckner Thermopolis 12.66 Gina Hendrix Upton 12.72 Cheryl Collen Ten Sleep 12.87
1996 Megan Addy Evanston 12.24 Shawna Buckner Thermopolis 12.49 Gina Hendrix Upton 12.66 Hilary Larson Lingle 12.70
1995 Megan Addy Evanston 12.41 Darby Goodspeed Rawlins 12.81 Gina Hendrix Upton 13.10 Shannon Guidice Chugwater 13.28
1994 Megan Addy Evanston 12.22 Misti Green Powell 12.55 Gina Hendrix Upton 12.63 Heather Perry Kaycee 12.82
1993 Erin Parker Sheridan 12.75 Debbie Lancto Rawlins 12.90 Bessie Rumery Shoshoni 12.90 Becca Christensen Pine Bluffs 13.06
1992 Sherri Strohman Kelly Walsh 12.65 Debbie Lancto Rawlins 13.23 Tara Reinecke Sundance 13.45 Shannon Cozad Chugwater 13.76
1991 Sherri Strohman Kelly Walsh 13.06 Heidi Eggers Jackson 13.70 Rosa Ellen Gibbs Burns 13.99 Sherry Hart Dubois 13.66
1990 Shanelle Porter Cheyenne East 12.34 Trisha Rein Torrington 13.39 Lacey Cooper Tongue River 13.07 Sherry Hart Dubois 13.06
1989 Shanelle Porter Cheyenne East 12.18 Heidi Eggers Jackson 12.99 Lacey Cooper Tongue River 12.74 Chris Brown Albin 13.26
1998 Shanelle Porter Cheyenne East 13.13 Robyn Young Torrington 13.13 Danelle Fauth Tongue River 13.38 Michele Thompson Encampment 13.60
1987 Tina Tepera Cheyenne Central 12.69 Lisa Hale Star Valley 12.70 Danelle Fauth Tongue River 12.88 Michele Thompson Encampment 13.44
1986 Kathy Wilson Green River 12.63 Kelly Heny Powell 12.60 Danelle Fauth Tongue River 12.65 Michele Thompson Encampment 13.07
1985 Tamara Peden Natrona County 12.76 Kelly Heny Powell 12.48 Carol Hollenbeck Burns 13.22 Christine Lovett Chugwater 13.53
1984 Ann Banks Cheyenne Central 12.66 Ronda Munger Wheatland 12.46 Kim Anderson Kemmerer 13.20 Christine Lovett Chugwater 13.28
Year Class AA School Time Class A School Time Class B School Time Class C School Time
1983 Kelly Heny Powell 12.69 Ronda Munger Wheatland 12.45 Terri Hauf Hanna 13.18 Mary Kay Buell Arvada-Clearmont 13.29
1982 Betty Jackson Cheyenne Central 11.99 Linda Meyer Douglas 12.76 Donna Martin Hanna 13.19 Susan Stencel Ten Sleep 13.02
1981 Tonette Davoll Cheyenne Central 12.90 Linda Meyer Douglas 13.01 Andrea Janicek Pine Bluffs 13.38 Susan Stencel Ten Sleep 13.54
1980 Kathy Van Heule Worland 12.54 Claudette Dermer Torrington 13.29 Andrea Janicek Pine Bluffs 13.36 Laura Miller Burlington 14.30
1979 not contested at AA level Claudette Dermer Torrington 12.935 Lori Janicek Pine Bluffs 12.948 not contested at C level
Girls 100 Yards
1979 Kathy Van Heule Worland 11.00 not contested at A level not contested at B level Sheri Alspach Jeffrey City 12.10
1978 Judy Johnson Cheyenne Central 11.62 Susan Stone Jackson 11.40 Andrea Janicek Pine Bluffs 11.80 Carma Milliner Glendo 12.26
1977 Shelly Peper Gillette 11.10 Sylvia Kimsey Torrington 11.54 Sarah Butler Tongue River 11.54 Carma Milliner Glendo 11.90
1976 Kerri Riedl Cheyenne Central 11.30 Sylvia Kimsey Torrington 12.33 Debbie Dellos Basin 12.20 Janeen Campbell LaGrange 11.90
1975 Arlette Mudd Kelly Walsh 11.40 Susan Stone Jackson 11.76 Debbie Dellos Basin 12.03 Bobbi Brunk Ten Sleep 11.90
1974 Arlette Mudd Kelly Walsh 12.00 Mary Miller Greybull 12.20
1973 Tonya Johnson Cheyenne Central 11.80 Mary Miller Greybull 12.00
State meet records Arnetta Simpson Cheyenne Central 1998 11.91 Kereston Thomas Rawlins 2011 12.12 Shaylee Babbitt Southeast 2004 12.21 Brandy James Encampment 1989 12.25

Boys: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump
Girls: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 80H | 100H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | 800 Medley | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump | Softball Throw | Standing Long Jump