Wyoming Track and Field Championships: Boys Triple Jump
Champions
Year Class 4A School Distance Class 3A School Distance Class 2A School Distance Class 1A School Distance
2017 Hunter Brown Natrona County 45-4 Alec Richardson Riverton 43-8.5 Cort Ingalls Sundance 42-4.75 Justice Madayag Lingle 42-5.75
2016 William Nolan Cheyenne South 46-9 Tyrel Leman Douglas 44-1 Cort Ingalls Sundance 44-4 Justice Madayag Lingle 42-10.75
2015 Kyle Alexander Cheyenne Central 45-9.5 Justin Leman Douglas 43-3.25 Triston Parrish Shoshoni 44-3.5 Taylor Rouse Kaycee 41-8.5
2014 Robert Creager Natrona County 44-11 Bryce Neary Cody 43-0 Tyler Cornwell Thermopolis 43-3.5 Joe Jackson Lingle 43-9
2013 Tanner Fischer Kelly Walsh 43-4.25 Ty Etchemendy Douglas 47-3 Dino Collins Lovell 42-9.75 Ben Mancuso Burlington 42-6
2012 Jerome Krysl Green River 45-4.5 Ty Etchemendy Douglas 45-11.25 Cody Savage Lovell 43-9.75 Adam VanNorman Midwest 42-2.25
2011 JJ Westbrook Cheyenne East 47-11 Ty Etchemendy Douglas 46-7.25 Cody Savage Lovell 43-8.5 Story Penning Hulett 41-2
2010 Kody Williams Sheridan 45-9.5 Kolton Irby Wheatland 45-9 Cody Savage Lovell 41-1.75 Jordan Sparks Cokeville 43-3
2009 Jeremiah Hunter Cheyenne East 44-6.5 Julian King Douglas 43-3.25 Chad Trautman Lusk 43-1.5 Sam Davidson Burlington 40-7
2008 Stephen Michel Laramie 48-9.5 Nic Halvorsen Glenrock 44-8.5 Chad Trautman Lusk 43-2 Sawyer Coggins Meeteetse 42-2
2007 Stephen Michel Laramie 48-5.25 Aaron Smith Torrington 44-8.75 Ryan Larscheid Saratoga 45-1 Sawyer Coggins Meeteetse 41-4.5
2006 Zack Bolger Natrona County 44-9.25 Aaron Smith Torrington 44-8 Seth Linn Big Piney 42-8.5 Rage Geringer Guernsey 40-5.25
2005 Tony Pedri Rock Springs 45-2.75 Roland Cox Lander 44-6.5 Shane Long Southeast 43-8 Cody Davis Cokeville 42-3
2004 Josh Warren Laramie 45-2.5 Roland Cox Lander 43-2.5 Ben Fordahl Big Horn 43-0.75 Kyle Loveland Burlington 43-1.75
2003 Rob Auflick Kelly Walsh 44-1.5 Jeston Karn Glenrock 41-10.75 Terrell Brown Big Piney 46-11 Riley Hampton Upton 40-3.25
2002 Blake Jackson Cheyenne East 44-3 Jeston Karn Glenrock 42-1.5 Terrell Brown Big Piney 44-6 Brian Anderson Albin 40-10
2001 Johnnie Young Natrona County 45-8.25 Brian Nebeker Glenrock 45-1 Brandon Inman Wind River 44-11.25 Brian Sinner Southeast 44-11.5
2000 Johnnie Young Natrona County 45-3.75 Brian Nebeker Glenrock 44-0.25 Bret Zowada Lusk 43-5.25 Brian Sinner Southeast 44-10.75
1999 David Webster Cheyenne East 44-4.75 Josiah Smith Torrington 45-7 Bob Weber Lovell 43-6.75 Brian Sinner Southeast 43-6.5
1998 Jason Boness Kelly Walsh 45-10.25 Josiah Smith Torrington 46-3.5 Tucker Tonkel Upton 44-4 Lowell Burris Farson 46-4.5
1997 Jason Boness Kelly Walsh 46-4 Josiah Smith Torrington 44-7 Tucker Tonkel Upton 44-6.25 Kevin Nate Cokeville 44-10.75
1996 Marc Johnson Cheyenne Central 46-3.5 Dennis Cockrell Douglas 45-1.25 Tucker Tonkel Upton 44-7 Kevin Nate Cokeville 43-0.75
1995 George Grant Cheyenne East 45-0.5 Charlie Clinger Star Valley 47-5.5 Trent Bowers Lovell 43-2 Brandon Preator Burlington 45-4.25
1994 Calvin Mathis Cheyenne Central 45-5.5 Tim Taylor Douglas 44-1.75 Gregg Sawyer Burns 44-0.5 Brandon Preator Burlington 43-1.5
1993 Clay Caswell Evanston 48-4.25 Charlie Clinger Star Valley 42-5.5 David Walker Lovell 46-5.25 Jim Talich Pine Bluffs 43-6
1992 Clay Caswell Evanston 45-4.5 Jarrod Glanz Worland 43-6.5 Lance Drake Sundance 46-3 Jim Talich Pine Bluffs 43-4.5
1991 Troy Dumas Cheyenne East 46-0.25 Seth Mischke Worland 44-7.25 Lance Drake Sundance 44-8.75 Cory Gilchriest Lingle 43-0
1990 Troy Dumas Cheyenne East 46-3.75 Chris Gray Newcastle 44-5.75 Joel Giorgis Mountain View 45-6.5 Lance Drake Sundance 43-6.5
1989 Marcus Gipson Cheyenne East 48-4.25 Chris Gray Newcastle 43-8 Krant Kupko Burns 43-8.75 Gordie Petterson Big Horn 42-5.5
1988 Anthony McWell Cheyenne Central 46-4.5 Tyler Shipley Worland 42-2.25 Becket Hinckley Riverside 44-10.25 Junior Najera Snake River 42-5.75
1987 Mike Crouch Cheyenne East 44-0.25 Tony Nemitz Powell 44-3.75 Becket Hinckley Basin 45-3.75 Justin Notman Southeast 41-10
1986 Corry Macfarlane Lander 44-9.5 Matt Sims Powell 41-10.75 Becket Hinckley Basin 42-4.25 Mike Maguire Big Horn 43-6.75
1985 Sean Simmons Kelly Walsh 45-10.5 Clint Canaday Torrington 41-9.5 Jerry Wollington Burns 41-11.25 Greg Hoff Midwest 42-10
1984 Bryan Olsen Natrona County 46-3.75 Casey Erickson Star Valley 42-2.25 Joey Mickelson Lovell 41-3.25 Kacey Booth Southeast 45-0
Year Class AA School Distance Class A School Distance Class B School Distance Class C School Distance
1983 Rob Mossey Cheyenne East 45-1.25 Dave Draney Star Valley 47-5.25 Kacey Booth Southeast 42-2.75 Edward Delgado Cokeville 42-0
1982 Rob Mossey Cheyenne East 44-1.75 Curtis Fales Torrington 40-2.75 Randy Bomar Tongue River 42-3.75 Brent Wessel Encampment 41-11.75
1981 Chris Bocek Cheyenne East 42-85. Kent Smith Torrington 43-9.75 Randy Bomar Tongue River 43-2.75 Duane Romsa Albin 41-7.5
1980 Tom Reed Cheyenne East 46-5.75 Kent Smith Torrington 43-11.5 Russ Ackerman Shoshoni 42-6.75 Mike Johnson Goshen Hole 44-0.75
1979 Tony Turner Cheyenne Central 45-8 Kent Smith Torrington 44-3.5 Ken Rakness Saratoga 42-11.5 Mallory Winters Burlington 42-6
1978 Kenneth Riedl Cheyenne Central 43-5.25 Chuck Oberg Torrington 41-9.5 Roger Maxson Shoshoni 42-6.5 Mallory Winters Burlington 41-3
1977 Mike DeWyke Cheyenne East 44-6 Chuck Oberg Torrington 42-0.5 Russell Eyre Lyman 42-8 Tom Bassett Byron 42-2
1976 Jesse Johnson Cheyenne East 45-2 Wendell Richardson Thermopolis 42-10 Russell Eyre Lyman 40-10.5 Troy Brown Byron 41-7.5
1975 Mike Lehnus Riverton 45-8.25 Bruce Kautz Torrington 43-7.5 Kenny Oltmans Medicine Bow 40-9 Steve Bassett Byron 43-8
1974 Mike Lehnus Riverton 43-8.5 Mitch Esponda Buffalo 41-7 Dean Applegate Glenrock 42-8.25 Lee Fausset Ten Sleep 39-5.75
State meet records Stephen Michel Laramie 2008 48-9.5 Charlie Clinger Star Valley 1995 47-5.5 Terrell Brown Big Piney 2003 46-11 Lowell Burris Farson 1998 46-4.5

Boys: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump
Girls: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 80H | 100H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | 800 Medley | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump | Softball Throw | Standing Long Jump