Wyoming Track and Field Championships: Boys Mile

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
1979Dean MahaffeyNatrona County4:30.30not contested at A levelnot contested at B levelSam FrenchArvada-Clearmont4:56.70
1978Bob WattKelly Walsh4:30.37Doug VickermanGreybull4:42.90Kyle HudsonMeeteetse4:45.40Truit TrowbridgeEncampment4:50.06
1977Mark CharkeyCheyenne Central4:25.60Donnie VelardeTorrington4:39.38Rex HohnholtGuernsey4:30.46Billy RoseMeeteetse4:37.40
1976Richard BishopCheyenne East4:27.25Donnie VelardeTorrington4:42.50Rex HohnholtGuernsey4:42.70Billy RoseMeeteetse4:42.85
1975Ed BundyCheyenne Central4:23.20Ron DavisEvanston4:38.86Rex HohnholtGuernsey4:47.11Billy RoseMeeteetse4:53.30
1974Steve AllenCheyenne Central4:29.80Bill PriceBuffalo4:48.20John WatsonGuernsey4:52.60Les CurtisSnake River4:54.70
1973Steve AllenCheyenne Central4:35.2Kevin HydeStar Valley4:23.7Gary StorieHulett4:44.5Jeff HarringtonEncampment4:47.1
1972????????????????????????????????????
1971Vince CapellLander4:36.8Leslie ButtsNewcastle4:49.5Arnold AlireLaGrange4:39.6Craig SorensonDeaver-Frannie5:01.0
1970David LindCheyenne Central4:35.5Dan HunterGillette4:33.0SoulePine Bluffs4:41.5CarterTen Sleep4:49.0
1969Kit CarpenterCheyenne Central4:39.5Dan HunterGillette4:46.0Al CurtisGlenrock4:56.6CarterTen Sleep4:58.0
1968????????????????????????????????????
1967????????????????????????????????????
1966????????????????????????????????????
1965Ron OrtizCheyenne Central4:51.0Jim MullensUniversity Prep4:53.4Tony RamosLingle5:02.0WoodTen Sleep5:21.0
1964John WilliamsLaramie4:36.6Toby JohnsonGillette4:50.7Frank RamosLingle4:45.2Robert WoodTen Sleep4:59.8
1963Bob SavalaNatrona County4:39.2Bill BakerWheatland4:52.9BrownSt. Stephens4:50.3VieyraRock River4:51.9
1962Bob SavalaNatrona County4:46.9Junior MedinaGreen River4:53.8Joe OverstreetGlenrock5:01.5VieyraRock River5:10.7
1961Dennis RichmondCody4:56.3Junior MedinaGreen River4:52.0Ducky GogglesSt. Stephens4:45.9?????????
1960Darl RobertsRock Springs5:02.3WaltersWorland4:54.9Steven KoopUpton4:44.5Doug ChamberlainLaGrange4:56.0
1959Art WestikaSheridan4:51.9Gary PendleyPowell4:47.3Mickey GambleSt. Stephens4:38.3Jerry FosterCarpenter4:51.9
1958Bob WinchellLaramie4:46.0John RichardsSt. Mary's4:56.5Billy GianolaKemmerer4:45.2MartinFort Laramie4:59.2
1957Russ DonleyNatrona County5:02.3John RichardsSt. Mary's5:04.4Billy GianolaKemmerer5:01.1S. StarksEncampment5:11.2
1956Russ DonleyNatrona County4:50.7Tom BrownRawlins4:47.5BairdCowley4:57.6
1955Dave DorranceRock Springs4:56.2??????????????????
1954Ernie LujanCheyenne Central4:36.6LaueRiverton4:49.5Dale HowardShoshoni5:20.3
1953Johnny LujanCheyenne Central4:47.5??????????????????
1952Gary EyreRawlins5:05.0Don TaylorGreen River4:59.3Ronald KoopUpton4:46.6
1951Gary EyreRawlins4:36.8Ronald KoopUpton4:53.0
1950Gary EyreRawlins4:51.7
1949Ricke MerbackWheatland4:56.0
1948Ricke MerbackWheatland4:53.0
1947SmithEvanston4:57.5
1946CollinsRock Springs4:55.7
1945BuchanRock Springs5:06.7
1944BuchanRock Springs4:52.1
1943No meet--
1942DavidsonLaramie5:07.5
1941Neil WoodRawlins4:55.8
1940ScriffinThermopolis4:52.2
1939Kenny SailorsLaramie4:48.7
1938Eugene HogueLaramie4:54.3
1937ChavarriaTorrington4:45.2
1936Gary LandmanCheyenne Central4:48.7
1935Bill RedfernWheatland4:52.4
1934?????????
1933Tom TeesdaleNatrona County4:42.2
1932ThoelkeLusk4:49.0
1931BrownBuffalo4:51.0
1930Duange GleghornNatrona County5:18.5
1929WestNatrona County5:01.9
1928George ClarkNatrona County5:00.0
1927EsmayDouglas4:57.0
1926ThatcherDouglas4:40.7
1925BrownBuffalo4:55.3
1924George GobelNatrona County4:51.2
1923George GobelNatrona County5:09.3
1922PeggBasin5:01.4