Wyoming Track and Field Championships: Boys Long Jump

YearClass 4A/AASchoolDistanceClass 3A/ASchoolDistanceClass 2A/BSchoolDistanceClass 1A/CSchoolDistance
State meet recordsBrendan AmesCheyenne Central 200724-6.75Dustin WorthingtonGlenrock 201022-11.5Trent BowersLovell 199522-4.5Slater KaislerSnake River 201622-5
2020No meet--No meet--No meet--No meet--
2019Emory YoosookKelly Walsh23-0.25Marc WodahlBuffalo22-0Liam GreenelshBig Horn22-2.25Samuel SchneiderSaratoga20-8.5
2018Hunter BrownNatrona County23-0.25Marc WodahlBuffalo21-10Liam GreenelshBig Horn21-3Dontae GarzaBurlington20-11.25
2017Hunter BrownNatrona County22-4Alec RichardsonRiverton22-8.25Ishmael DePaulittePine Bluffs20-11.75Ty MuellerLingle21-0.5
2016Alec RichardsonRiverton23-6.25Brady EricksonCody22-6.75Logan LamarLusk21-2.5Slater KaislerSnake River22-5
2015Chase AndersenNatrona County23-3.25Lane GeorgeDouglas22-2.5Triston ParrishShoshoni20-11.25Hunter ByeGuernsey21-3
2014Robert CreagerNatrona County23-2.75Lane GeorgeDouglas21-7Cade BischoffLovell20-2.25Joe JacksonLingle21-8
2013Tristin ClowardNatrona County21-1.5Bobby WingelethLyman22-9Dino CollinsLovell21-2Seth BennettMeeteetse21-2.5
2012Derrek MayLaramie21-11.75Tanner SimpsonLander22-5.75Brady MageeKemmerer21-3.25Ben MancusoBurlington21-0.5
2011Ethan ThomasRock Springs21-8Tanner SimpsonLander22-3Brandon FosterRocky Mountain20-8.5Story PenningHulett20-0.5
2010Kody WilliamsSheridan23-10Dustin WorthingtonGlenrock22-11.5Rodney FeiockBig Piney20-10.5Ryan BaumgartnerArvada-Clearmont20-1.5
2009Taylor VillegasNatrona County22-5.5Daniel HancockDouglas21-8.25Randal MannRocky Mountain21-7.5Eric McNivenBurlington19-11
2008Stephen MichelLaramie23-8.5Kenny SmithPowell21-7.75Chad TrautmanLusk20-7.5David CapozzoliSaratoga21-8
2007Brendan AmesCheyenne Central24-6.75Adam HalvorsenGlenrock21-10.25Ryan ScafeTongue River21-4Nigel BristowGuernsey20-5
2006Brendan AmesCheyenne Central23-9.75Christopher ProsinskiBuffalo21-7.75Josh IdlerSundance21-0.25Joe SlawiakDubois20-6.25
2005Zack BolgerNatrona County22-0.5Christopher ProsinskiBuffalo22-0.25Shane LongSoutheast21-5.5Cody DavisCokeville20-10.25
2004Andrew MartinSheridan21-9Lucas RobinsonKemmerer21-4Justin McDonaldBig Piney21-10.5Cale EllisonBurlington22-1.25
2003Rob AuflickKelly Walsh21-6.5Lucas RobinsonKemmerer21-6Terrell BrownBig Piney21-7Cale EllisonBurlington21-7.75
2002Joe KillpackGreen River22-8.75Jeston KarnGlenrock21-1Terrell BrownBig Piney22-2.5Mike BufordEncampment20-4.25
2001John WendlingRock Springs24-5.25Jeston KarnGlenrock21-0.5Branden InmanWind River21-8.75Cody GustafsonDubois21-4
2000Dan LaiNatrona County21-5Matt HartfordPowell20-2.5Branden InmanWind River21-6.5Cody GustafsonDubois20-3.25
1999James GrantCheyenne East21-6.75Josiah SmithTorrington22-7.5Branden InmanWind River20-2.5Travis GrahamBurlington20-2.5
1998Cody MillemonRock Springs23-1.75Josiah SmithTorrington21-11.75Tucker TonkelUpton21-11.25Lowell BurrisFarson20-7
1997Jason BonessKelly Walsh21-2.5Fran CandelariaRawlins21-8.25Tucker TonkelUpton20-11.75Kevin NateCokeville20-2
1996Marc JohnsonCheyenne Central22-1.5Mike FabriciusPowell22-1.75Tucker TonkelUpton20-11.25Kevin NateCokeville19-10.75
1995George GrantCheyenne East22-0.25Charlie ClingerStar Valley22-2Trent BowersLovell22-4.5Shane HuffstetlerShoshoni20-1.75
1994Wes DavisEvanston21-2.25Charlie ClingerStar Valley22-6.5Gregg SawyerBurns21-8.5Stephen MarrouDubois21-4
1993Lee VaughnCheyenne East23-8.75Bo WarnerPowell21-7David WalkerLovell20-11.25Jim TalichPine Bluffs21-3.25
1992Lee VaughnCheyenne East22-3.5Seth MischkeWorland21-7David WalkerLovell20-9.5Brian NateCokeville19-9.5
1991Andre McWellCheyenne Central22-10Nolan TosoJackson20-5.75Troy RippetoeMountain View22-1.75Toby WestbrokMeeteetse20-11.75
1990Lee VaughnCheyenne East22-7.5Doug LarimerJackson22-5Monte StoddardMountain View21-2Justin LerwickAlbin20-1.5
1989Anthony McWellCheyenne Central22-0Doug LarimerJackson21-7Grant KupkoBurns21-4.5Justin LerwickAlbin20-3
1988Marcus GipsonCheyenne East22-7.75Jerry AmadonJackson22-4Becket HinckleyRiverside21-7.25Junior NajeraSnake River21-4
1987Jerome PriceCheyenne Central22-0.25Jason SleepPowell21-0.25Becket HinckleyBasin21-2.75Gordy PettersonBig Horn20-4
1986Perry DonnafieldCody22-4.75Nick RadneyEvanston20-0.5Joe OlsonBig Piney21-0.25Mike MaguireBig Horn20-4
1985John BensonNatrona County22-7Nick RadneyEvanston20-11Jerod EastmanHanna20-6Erin KnightWright19-10.5
1984Pat BrinkmanCheyenne Central21-8.25Brent SandersEvanston21-3.5Matthew FoxWind River20-9.25Kacey BoothSoutheast21-0.75
1983Rob MosseyCheyenne East22-7.75Dave DraneyStar Valley21-10Randy BomarTongue River20-7.5Mark WilesBurlington20-7
1982Ricky GriffinKelly Walsh22-4Shawn FranklinTorrington21-1.25Randy BomarTongue River21-8.25Brent LeeSnake River19-1.5
1981Grant ParhamLaramie21-9Bryan TrebelcockBuffalo21-6Mike JohnsonSoutheast21-6Duane RomsaAlbin20-5.75
1980Daryl WatsonCheyenne Central22-6.5Bryan TrebelcockBuffalo20-3.5Russ AckermanShoshoni19-10.5Mike JohnsonGoshen Hole19-8
1979Daryl WatsonCheyenne Central22-7.5Gary KozaTorrington20-3.25Jim StewartGuernsey21-8.5Mallory WintersBurlington20-8
1978Kenneth RiedlCheyenne Central20-7Gary KozaTorrington19-5.25Jim StewartGuernsey20-4.5Mark NeumanCokeville19-10.5
1977Melvin OliverCheyenne Central21-7Greg RubesBuffalo20-7Russell EyreLyman20-10Gran WilliamsByron20-1.5
1976Jeff JenkinsCheyenne Central21-0.25Kevin SmithTorrington20-8.75Russell EyreLyman19-7.75Chris CoronadoRock River19-8.5
1975Dirk BushRiverton22-5Bruce KautzTorrington20-3.25Ken SchurichtMoorcroft19-10Steve BassettByron22-0
1974Dirk BushRiverton21-2.5Kevin SmithTorrington20-0.5Dean ApplegateGlenrock21-10.25Steve MinesFarson18-8.25
1973Dick TullockRock Springs21-3.5Tom JacobsenGreybull20-4.5Doug JacksonLingle20-3.5Chris PadillaMedicine Bow19-8
1972????????????????????????????????????
1971Dennis ZowadaSheridan21-8.5Dave PendletonStar Valley20-9.75Roy StromCowley21-8.5Dennis IrionDeaver-Frannie19-9.5
1970Dan RushingCheyenne East21-9Mike JayTorrington21-3.25Roy StromCowley20-6.75Gene BorcherDeaver-Frannie19-11
1969Bart ParhamLaramie21-5.5BensonGillette20-1??????????????????
1968????????????????????????????????????
1967????????????????????????????????????
1966????????????????????????????????????
1965Percy JohnsonCheyenne Central22-6?????????BrownAlbin20-9Chuck SwarmLaGrange21-6.75
1964Everett BefusRiverton22-4Dick DickesonThermopolis20-2.25Brent CarterByron20-5?????????
1963Everett BefusRiverton22-7.75Skip AndersonGreybull20-7.5WirthByron20-0BrownAlbin20-2.75
1962Gil KellyCheyenne Central21-7.5?????????Fred GeorgesonMidwest21-3.75?????????
1961Louis PfrangleCody20-9.75?????????Fred GeorgesonMidwest20-9?????????
1960Jon WarnkeSheridan??????????????????????????????
1959Jon WarnkeSheridan20-6???????????????????????????
1958T.J. ClaunchNatrona County21-5Bud SpicerDouglas21-1.75BrischHanna20-0.5?????????
1957Dave FusonNatrona County21-3Jim ThurmondDouglas20-5.75Gil WalkerLyman19-6 7/8Frank EsquibelFort Laramie18-2.25
1956Bob BreedenCheyenne Central20-0.25Larry LawrenceWheatland20-0 7/8Maurice LimingDayton18-5.75
1955Butch KilpatrickSheridan20-5 5/8Bob HankinsTorrington21-3Stanley MurdockPinedale20-7.5
1954Jack GosarRock Springs20-6 3/8John BrooksMidwest21-0.5?????????
1953Pat BisiarNatrona County20-10.75??????????????????
1952Ervin Smith//Charlie WyrickNatrona County//Cheyenne Central20-0.5Jim ShellGreen River????????????
1951Harold FarmerPowell20-2StephensonLingle20-3.5
1950Bill FlowersRock Springs21-1
1949Bill FlowersRock Springs19-8.5
1948Ed FermeliaRock Springs18-9.5
1947Ernie WessickRock Springs20-9.75
1946Jack StoryCheyenne Central20-5.75
1945JewRock Springs21-4.5
1944Leroy PearceNatrona County20-7.75
1943No meet--
1942Keith MacyMidwest21-11
1941Howard BradenGreen River22-5.5
1940Vic NiethammerNatrona County20-7.5
1939Kenny SailorsLaramie19-4.5
1938Eugene JonesLaramie21-6
1937Chuck EndicottSheridan20-3 7/8
1936FleischlieCheyenne Central20-1.5
1935Carl VoyenNatrona County19-7.5
1934?????????
1933FreeleyCody20-1.5
1932Porter DavisNatrona County20-2.5
1931J. DebernardiRock Springs19-8.75
1930Richard EndicottSheridan19-4.5
1929Abbie ThompsonThermopolis20-11
1928Abbie ThompsonThermopolis21-4
1927Clarence PoindexterThermopolis19-9
1926Alan BarkerSheridan20-3.5
1925Ray ThompsonThermopolis20-2
1924John MillerGlenrock19-8.5
1923Wedge ThompsonThermopolis20-5.5
1922Foster BlodgettNatrona County19-0.75