Wyoming Track and Field Championships: Boys Discus

YearClass 4A/AASchoolDistanceClass 3A/ASchoolDistanceClass 2A/BSchoolDistanceClass 1A/CSchoolDistance
State meet recordsJohn GodinaCheyenne Central 1990210-4Cleve WhitakerTorrington 1971189-7Greg GrossPine Bluffs 1983172-9Kevin AllenUpton 2012199-11
2020No meet--No meet--No meet--No meet--
2019Ryan KienzleThunder Basin169-0Joseph TurnerLyman164-8Tucker NormanPine Bluffs152-1Reece WoodardUpton146-1
2018Ryan KienzleThunder Basin159-1Alex TurnerLyman161-3Tucker NormanPine Bluffs148-6Kayden BestMidwest130-0
2017Cody AllenCheyenne South162-1Logan HarrisTorrington155-9Yuli ViergetsSundance141-10Kayden BestMidwest127-9
2016Cody AllenCheyenne South161-1Hoyt NicholasWorland152-3Zac ZierRocky Mountain149-3Taylor RouseKaycee152-9
2015Dylan RustGreen River159-8Cade CovingtonMountain View145-8Martin FitzwaterLusk163-1Barry GreenwaldLingle144-2
2014Grayson FlemingCheyenne Central172-7Garrett LynchPowell173-11Martin FitzwaterLusk158-3Sterling BakerDubois146-9
2013Taven BryanNatrona County155-0Garrett LynchPowell174-7Tanner RohrerLovell151-6Sterling BakerDubois132-5
2012Austin WrightKelly Walsh167-2Garrett LynchPowell168-0Brynnt WoodRiverside159-6Kevin AllenUpton199-11
2011Lucas RowleyNatrona County174-4James BushnellCody147-8AJ MontanezLovell161-8Kevin AllenUpton187-7
2010Lucas RowleyNatrona County170-5Stephen PetrasCody143-4Tyler AndersonLovell169-6Kevin AllenUpton156-2
2009Mike O'FarrellRock Springs156-11Tyler AndersonLovell158-7Chris MaldonadoMountain View145-3Kevin AllenUpton141-9
2008Carson RowleyNatrona County176-4Tyler AndersonLovell151-2Toby WoodRiverside147-8Jake JohnstonSaratoga149-1
2007Adam WaddellCody169-6Caleb MooreTorrington156-8William WellsWind River156-1Cody HuntLingle142-11
2006Shawn TeasleyCheyenne Central173-7Caleb MooreTorrington158-8Wade CrawfordSundance159-6Jason KraftEncampment159-5
2005Jake ChickGillette170-2Zeb WhippLander158-11Wade CrawfordSundance158-4Zack WalterTen Sleep150-0
2004Alex ObrechtCheyenne Central172-10Casey LassWorland163-3Jake EdmundsSoutheast171-8Jason KraftEncampment134-0
2003Alex ObrechtCheyenne Central158-8Wade BetschartTorrington164-3Dustin ThompsonPine Bluffs161-4Courtney BirchCokeville138-7
2002Clint OldenburgGillette172-10Michael AimoneKemmerer157-10Dustin ThompsonPine Bluffs156-5Courtney BirchCokeville135-3
2001John ChickGillette171-7Corey BramletWheatland174-0Josh CanfieldSundance156-3Brian SteidleyLingle147-9
2000Kelly PoppingaEvanston157-10Mike JenningsNewcastle163-7Cody McRadyBurns154-3Brian SteidleyLingle139-7
1999Craig SuterRock Springs158-5Mike JenningsNewcastle144-4Jeremy AndersonLingle154-9Brad LowrySoutheast142-2
1998Zack EvenGreen River174-4Nate WoodruffTorrington140-0Cory FosherLusk157-2Jesse BirchCokeville139-6
1997Dan WilliamsLaramie165-0Nate WoodruffTorrington157-4Brett KeiselGreybull141-9Jeremy AndersonLingle143-10
1996Garth HamblinRock Springs151-6Zack CoombsPowell150-6Justin RobbWright154-10Jody GoodMidwest128-9
1995Andy AndersonNatrona County164-4Jerome MorrisTorrington157-0Justin RobbWright161-4Chad MitchellCokeville133-6
1994Kevin HomerNatrona County151-10Brett ClarkKemmerer155-0Eric RobbWright159-3Chad MitchellCokeville132-0
1993Rick BrownCheyenne Central158-3Steve JohnstonPowell155-3Eric RobbWright166-10Ken KrakowAlbin144-9
1992Dan TonerKelly Walsh157-8Dusty HarveyPowell157-6Doug LytleLusk149-4Ken KrakowAlbin141-7
1991Marc ManseauSheridan165-10Todd WelchDouglas153-10Doug LytleLusk145-10Todd HortSoutheast136-1
1990John GodinaCheyenne Central210-4Chris MitchellTorrington151-3Brandon HetrickBig Piney153-4Warren CoatesCokeville156-10
1989John GodinaCheyenne Central194-9Chris MitchellTorrington149-0Chad LindsayLovell165-7Keith PrickettSoutheast150-9
1988John GodinaCheyenne Central168-4Stan LundbergDouglas151-5Chad LindsayLovell167-7Crockett HerringSoutheast137-6
1987Mike MoyerRawlins158-3Rusty TaitWorland157-5David WisecupBurns141-11Crockett HerringSoutheast132-11
1986Craig WojciezsakRiverton169-8Steve RoeGlenrock164-0Pete GosarPinedale136-10Brent PalmerMidwest155-7
1985Rod TysonLaramie162-0Rusty TaitWorland149-0Jon CogdillKemmerer163-8Paul LissmanSoutheast140-8
1984Dave EdeenCheyenne Central160-0David PetersonEvanston151-5Jon CogdillKemmerer149-9Ardie WardellAlbin126-9
1983Joe DedicKelly Walsh172-4Bradley MowryKemmerer163-8Greg GrossPine Bluffs172-9Ardie WardellAlbin139-5
1982John StellernLaramie168-10Darby RoeGlenrock154-10Greg GrossPine Bluffs160-3Clay EschrichTen Sleep125-9
1981John StellernLaramie168-8Kevin ErbeJackson160-5John AtterburyGuernsey145-6Andy CarmichalCokeville122-6
1980Steve SeamanKelly Walsh153-7Kevin ErbeJackson153-10John AtterburyGuernsey140-9Lonnie EisenbarthGoshen Hole140-6.5
1979Jock BrodieLander161-0Steve GrapesTorrington146-2Steve BaileyTongue River140-0.5Lonnie EisenbarthGoshen Hole129-9
1978Lance DealNatrona County160-11Kurt SittnerTorrington156-0Kevin RyanSaratoga143-10Claude CraftManderson127-10
1977Dan BoomhowerCheyenne East151-4Kurt SittnerTorrington148-0.5Les HunterTongue River132-4.75Rowdy PetschAlbin128-5
1976Mark HensmanWorland160-2Gary SchukeiTorrington154-3Mike WernerBasin127-6Bernard McLaughlinAlbin129-4
1975Bird SvilarLander147-9.5Gary SchukeiTorrington154-6.5Halby GarrisonMountain View129-4Rod DiercksManderson126-6.5
1974Jerry GallegosCheyenne East144-3.5Roxy HainesTorrington152-10.5Dan DevereauxGlenrock143-3.5Charles MadsenManderson119-3
1973Bob NegleyKelly Walsh154-3Kelly SittnerTorrington147-11John PhippsGlenrock142-9.5Charles MadsenManderson119-3
1972????????????????????????????????????
1971Wayne SwanGillette154-9.5Cleve WhitakerTorrington189-7Tom HeydtPinedale138-5Kent LymanTen Sleep136-10.5
1970Dave KuceraRiverton172-3.5Cleve WhitakerTorrington166-6.5Terry WhamUpton155-7Kent LymanTen Sleep133-7
1969Dave KuceraRiverton151-8Charles GulleyTorrington146-5??????????????????
1968????????????????????????????????????
1967????????????????????????????????????
1966????????????????????????????????????
1965Russ MillerPowell147-7??????????????????Ed McPherrenTen Sleep122-10
1964Dick PhillipsNatrona County143-10Larry SaulDouglas133-11Rick CarpenterPine Bluffs143-5Tom CollinsGlendo139-11
1963QuinlavanCheyenne East142-6Fred DiltsDouglas134-4.5Rick CarpenterPine Bluffs130-8Vince KorpArvada124-2.75
1962??????????????????Jerry HartShoshoni134-2?????????
1961Greg KuiperCody148-1.5Dick BorinoKemmerer151-6??????????????????
1960Frank IzzarelliNatrona County155-7A. AndersonDouglas147-4 7/8??????????????????
1959Frank IzzarelliNatrona County138-11.5?????????Carl MirichUpton130-1.5Ken RochlitzCarpenter138-0.25
1958Charles HartwigSheridan136-6 5/8Bud SpicerDouglas146-11HaynesGlendo122-11?????????
1957Chuck WilliamsSheridan151-9Clyde EatonRawlins150-9.25Jerry HillLingle128-3Ken RochlitzCarpenter110-5 5/8
1956George AdamsCheyenne Central136-0Bud SpicerDouglas135-7.5?????????
1955George DuboisCheyenne Central152-6.75Bob SturdivantLusk147-1?????????
1954George DuboisCheyenne Central139-2.5?????????Alden PartridgeCowley134-1
1953Jack McKeeverCheyenne Central130-9Ken MooreCody148-10.75?????????
1952Wallis CrammondCheyenne Central134-3Jim ShellGreen River????????????
1951Doug McLeanSheridan141-10WaltersLingle113-3
1950Doug McLeanSheridan134-2
1949Don BenderPowell146-9 5/8
1948Clark StroudNatrona County134-3
1947MrakRock Springs129-4
1946NeilsonEvanston121-2.5
1945Joe KienlenGreen River132-8.5
1944Jack HeronWorland123-3
1943No meet--
1942Bill BushThermopolis130-9.75
1941Nimo TaylorCheyenne Central134-7
1940SteitelerRock Springs141-0
1939Walter CookNatrona County130-3.5
1938Bob KenworthyCheyenne Central138-6
1937Charley ThurstonRiverton119-5.5
1936SteniacSuperior120-5
1935JurichReliance119-10.5
1934?????????
1933FitzmorrisCheyenne Central125-11
1932FitzmauriceCheyenne Central111-3
1931Robert MilekThermopolis103-10
1930Burke McDonaldThermopolis109-0
1929Carl WorkmanThermopolis106-0
1928Kenny JonesThermopolis116-11.5
1927Kenny JonesThermopolis111-9
1926Elmo CoverThermopolis120-2
1925Elmo CoverThermopolis105-11.5
1924Tim MoynihanWheatland104-8
1923RhoneCheyenne Central95-2
1922PeytonDouglas99-6