Wyoming Track and Field Championships: Boys 880 Yards

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
1979Tim DanielRiverton2:01.30not contested at A levelnot contested at B levelDale HarrisKaycee2:07.00
1978Brian NessCheyenne Central2:00.31Doug ManningThermopolis2:06.00Zane StraleyPinedale2:06.20Truit TrowbridgeEncampment2:04.49
1977Mark CharkeyCheyenne Central1:56.80Mark HoppTorrington2:00.11Dan WelchMoorcroft2:04.92Kyle HudsonMeeteetse2:08.00
1976Mark CharkeyCheyenne Central1:57.69Tim RaineyStar Valley2:03.00Zane StraleyPinedale2:07.80Ferlin HarrisKaycee2:10.20
1975Richard BishopCheyenne East1:58.10Lex MaddenLusk2:02.90Cubby FurlongWind River2:06.10Lyle BurgessEncampment2:05.00
1974Donny NicholsLaramie2:00.90Lex MaddenLusk2:08.00Barney BriskoMountain View2:08.10Tom PetersonTen Sleep2:13.80
1973Ken RiemanLander2:03.1Paul NelsonTorrington2:07.4Bob HillLingle2:06.7Dale FabriciusBurlington2:13.0
1972????????????????????????????????????
1971Rob BlackyRiverton1:57.9Kevin CroftStar Valley2:01.8Don ReynoldsUpton1:58.3Jim GomendiDeaver-Frannie2:04.6
1970Pat DolanLaramie2:01.1Kevin CroftStar Valley2:03.4Don ReynoldsUpton1:59.1Jim GomendiDeaver-Frannie2:03.9
1969Jim WoodardCheyenne East1:56.8Randy ArpTorrington2:06.1Don ReynoldsUpton2:01.5Jim GomendiDeaver-Frannie2:09.5
1968????????????????????????????????????
1967????????????????????????????????????
1966????????????????????????????????????
1965Larry WegmetPowell2:06.6BoydSt. Stephens2:10.3Steven AsayByron2:10.4Don McKinneyVeteran2:16.6
1964Antonio ShakespeareLander2:04.5Pete SmithSt. Mary's2:04.0Leon JayHulett2:02.4Arlie FergusonHawk Springs2:11.2
1963Gary GoodmanTorrington2:02.5Harry AshmeadDouglas2:05.2George SpoonhunterSt. Stephens2:03.6Bill YeikYoder2:09.8
1962Gary KopsaCheyenne East2:05.8Gary GoodmanTorrington2:07.6Leon JayHulett2:09.4Bill YeikYoder2:11.3
1961Gary KopsaCheyenne East2:05.3Gary GoodmanTorrington2:10.6George SpoonhunterSt. Stephens2:07.5Wayne ThalerLaGrange2:07.9
1960John O'BrienNatrona County2:07.4Dan JohnsonTorrington2:01.0SmithBasin2:03.0Wayne ThalerLaGrange2:11.5
1959Ed SummerfordNatrona County2:09.1Dean JohnsonTorrington2:04.2Daniel HartUpton2:05.4Bruce HattanVeteran2:12.4
1958Gene WrightSheridan2:04.2JohnsonTorrington2:06.8Daniel HartUpton2:09.1?????????
1957Chick HennLaramie2:12.4Carl NelsonRawlins2:03.9Jeff HaworthGlenrock2:08.1HillbirdRock River2:15.9
1956George SmithNatrona County2:03.7Carl NelsonRawlins2:04.0?????????
1955Joe SimsRock Springs2:11.0Lowell BullockTorrington2:06.6Jeff HaworthGlenrock2:09.7
1954George SmithNatrona County2:03.6Lowell BullockTorrington2:00.815Don WeglinHuntley2:14.7
1953Don WhiteCheyenne Central2:04.75??????????????????
1952Gary EyreRawlins2:08.5Don TaylorGreen River2:12.2Ronald KoopUpton2:10.2
1951Gary EyreRawlins1:59.7Ronald KoopUpton2:14.0
1950CarrollPowell2:07.7
1949Dick HendersonNatrona County2:10.0
1948Richard JonsPine Bluffs2:11.3
1947Bob WallaceSt. Mary's2:09.4
1946SullenbergerTorrington2:15.3
1945Ernie DavisNatrona County2:16.2
1944Jack HeronWorland2:09.7
1943No meet--
1942AllenLaramie2:16.4
1941Dennis RogersDouglas2:10.0
1940Dick RowlesLaramie2:06.0
1939Warren GarstDouglas2:06.9
1938Warren GarstDouglas2:06.6
1937KingRock Springs2:08.1
1936KingRock Springs2:09.5
1935PirtleGreen River2:09.5
1934?????????
1933Tom TeesdaleNatrona County2:05.1
1932Tom TeesdaleNatrona County2:04.1
1931Emil RohlffDouglas2:10.3
1930Tony RulliSheridan2:16.0
1929Emil RohlffDouglas2:10.4
1928George ClarkNatrona County2:07.3
1927George ClarkNatrona County2:12.4
1926ThatcherDouglas2:06.8
1925NorthrupPowell2:12.0
1924George GobelNatrona County2:09.4
1923SmithGreybull2:13.0
1922PorterParkerton2:19.4