Wyoming Track and Field Championships: Boys 800 Meters

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
State meet recordsRicky FaureRock Springs 20141:48.14Wyatt PeckStar Valley 20181:51.75Cody EmrickSundance 20081:56.28Danny RamirezKaycee 20181:54.98
2020No meet--No meet--No meet--No meet--
2019Tyrell HalladayEvanston1:59.82Jay CoxPowell1:59.68Skyler DrewesRocky Mountain2:03.73Shane McGrawHanna2:00.22
2018Albert SteinerLaramie1:54.65Wyatt PeckStar Valley1:51.75Chase LovercheckSoutheast1:57.39Danny RamirezKaycee1:54.98
2017Cory MyersGillette1:57.09Wyatt PeckStar Valley1:55.33Chase LovercheckSoutheast1:57.93Shane McGrawHanna2:01.73
2016Elliott MillerCheyenne Central1:55.76Brody SmithCody1:53.84Charles LallatinLyman2:01.20Landen FullerLingle2:04.94
2015Hunter DavilaKelly Walsh1:53.95Shane HendersonStar Valley1:55.96Keegan Her Many HorsesWyoming Indian1:57.66Kennan ThompsonCokeville2:03.93
2014Ricky FaureRock Springs1:48.14Matt ScarlettBuffalo1:57.27Keegan Her Many HorsesWyoming Indian2:00.15Jonathan FiscusCokeville2:00.83
2013Ricky FaureRock Springs1:52.72Kinsly SmithJackson1:57.52Josiah HuffTongue River1:57.94Jonathan FiscusCokeville2:02.77
2012Ricky FaureRock Springs1:51.66Kinsly SmithJackson1:57.84Collin McArthurLovell1:58.00Jonathan FiscusCokeville2:04.17
2011Ricky FaureRock Springs1:59.35Oliver ScofieldJackson2:03.68Taylor HeapsTongue River2:01.98Scott ErdahlTen Sleep2:01.82
2010Garrett ZansRock Springs1:58.50Andy PhillipsJackson2:00.39Caleb Her Many HorsesWyoming Indian1:58.34Eric McNivenBurlington2:02.09
2009Dominick RobinsonGillette1:56.57Ethan SlightCody1:54.77Caleb Her Many HorsesWyoming Indian1:57.01Dallen FiscusCokeville2:02.63
2008Dominick RobinsonGillette1:57.09Ethan SlightCody1:57.13Cody EmrickSundance1:56.28Cody FosterSnake River2:03.83
2007Mike WalrathLaramie1:55.31Joseph CallStar Valley1:59.21Cody EmrickSundance2:01.29Sam HansenLingle2:02.35
2006Bob Hewitt-GaffneyGillette1:51.92Lee IrvineLander1:56.79Cody EmrickSundance1:59.37Darren FiscusCokeville2:02.04
2005Bob Hewitt-GaffneyGillette1:52.48Matt HellerLander2:00.27Deven BeckLovell2:01.88Scott DaytonCokeville1:58.00
2004Bob Hewitt-GaffneyGillette1:59.13Josh ConoverPowell2:00.75Ryan HornTongue River1:59.66Nathan FiscusCokeville1:58.26
2003Domonic BaysingerRock Springs1:57.61Josh ConoverPowell2:01.85Ryan HornTongue River2:01.87Nathan FiscusCokeville2:00.74
2002Jeremiah JohnsonLaramie1:55.02Jeff FrostKemmerer1:58.38Colin McFerranWright2:01.74Nathan FiscusCokeville2:01.66
2001Tim WilliamsLaramie1:59.60Cam FeltonDouglas1:57.43Nick SmithBig Piney2:01.03Nate BellDubois2:03.94
2000Bob JorgensonEvanston1:59.10Shane ShattoDouglas2:01.28Bubba SponselRocky Mountain2:01.70Dalin WintersBurlington2:00.71
1999Sam BurleyCheyenne Central1:54.84John BeckTorrington1:59.28Beaver C'BearingWyoming Indian2:01.74Dalin WintersBurlington1:59.42
1998Sam BurleyCheyenne Central1:55.10Rob MarneyTorrington1:58.37Beaver C'BearingWyoming Indian2:00.95Graham StewartDubois2:00.43
1997Rowdy AndersonRiverton1:55.39Rob MarneyTorrington1:58.33Beaver C'BearingWyoming Indian2:00.69Scott SterkelLingle1:59.78
1996Joe DunhamLaramie2:00.58Chris CoxPowell2:00.53Casey JonesSaratoga2:01.32Scott SterkelLingle2:05.43
1995Jon GlasserRiverton1:56.27Mick ParsonsNewcastle1:59.05Mike KollerGreybull2:01.31Matt HoytBurlington2:04.95
1994Richard HiltyRock Springs1:58.54Mick ParsonsNewcastle2:00.03Joe WilsonSoutheast2:02.82Allen SpoonhunterSt. Stephens2:03.10
1993Chad ReckardSheridan1:57.93Dana VanEnkevortStar Valley1:59.79K.C. LehrBig Piney2:00.46Leif HansonKaycee2:02.94
1992Keith StephensEvanston1:57.74Tawn GoppWorland1:57.06K.C. LehrBig Piney1:58.48Leif HansonKaycee2:01.98
1991Jim McCreeryGillette1:52.12Mike LemanDouglas1:59.59Howard BrownWyoming Indian2:01.92Ryan WilkinsonDubois2:03.24
1990Jim McCreeryGillette1:52.14Mike LemanDouglas1:58.25Blaine StulcGreybull1:56.90Ryan WilkinsonDubois2:03.86
1989Jason DrakeGillette1:53.76Lance HuberWorland2:00.96Blaine StulcGreybull2:00.86Ryan WilkinsonDubois2:07.96
1988Ben GoseRiverton1:56.21Todd GentzlerThermopolis1:59.94Mark ShrumWright1:59.01Dale GravesKaycee2:00.78
1987Ben GoseRiverton1:55.89Jack KirtleyGlenrock1:57.68Blaine StulcGreybull1:59.61Trev KaislerSnake River1:58.04
1986Ben GoseRiverton2:02.63Jack KirtleyGlenrock1:59.98Jeff NewtonGuernsey2:02.29Trev KaislerSnake River2:02.96
1985Ron PoeKelly Walsh1:56.34Jack KirtleyGlenrock1:57.44Jeff NewtonGuernsey2:00.64Jukka NummilaBig Horn2:00.87
1984Buddy HoblitNatrona County1:55.21Wes PinneyPowell1:57.63Jim BurnettKemmerer2:00.49Bruce GarberBig Horn1:57.62
1983Bob O'BrienKelly Walsh1:58.79Lance RobinsonStar Valley1:59.97Steve WhiteWind River2:00.41David PetschAlbin2:04.45
1982Doug HopkinsGreen River1:54.80Gary WenzelBuffalo2:02.20Steve WhiteWind River2:03.15David PetschAlbin2:03.62
1981Tim HansonGillette1:59.44Kevin BantaDouglas2:00.51Mike JohnsonSoutheast1:56.92Daryl BennionMeeteetse2:05.24
1980Jeff HolomanCheyenne Central1:58.97Doug VickermanGreybull1:58.02Jeff HohnholtGuernsey2:02.39Mike JohnsonGoshen Hole2:01.76
1979not contested at AA levelBob ScheerTorrington2:01.905Brian WattUpton2:03.820not contested at C level