Wyoming Track and Field Championships: Boys 440 Yards

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
1979Tony TurnerCheyenne Central50.60not contested at A levelnot contested at B levelMike JohnsonGoshen Hole53.20
1978Mitch LarsonRiverton50.16Mark HoppTorrington49.90Greg BellGuernsey51.55Buddy PatersonLaGrange53.14
1977Joe KoritnikCheyenne East50.90Jim DedmonThermopolis52.89Russell EyreLyman51.58Kent HessenthalerByron53.80
1976Stewart TannerKelly Walsh48.84Wendell RichardsonThermopolis53.70Gerald CooneyPine Bluffs52.40Tim SinnManderson53.53
1975Pat KennahLander51.00Mike HamerTorrington51.30Mike MarshLingle51.91Lloyd HehnkeTen Sleep56.70
1974Ron McCueRiverton51.80Howard SchultzGreen River51.20Bob SheppersonUpton51.60Dick NevesBurlington53.70
1973Rob VondraKelly Walsh50.6Mike HamerTorrington51.6Greg WilhelmPine Bluffs52.7Kent CozzensDeaver-Frannie54.4
1972????????????????????????????????????
1971Darryl CarmonPowell51.3Monte FosherLusk50.5Cliff AbbottUpton52.5Eugene BorcherDeaver-Frannie53.8
1970Roger KetchesonCheyenne East48.7Monte FosherLusk50.6Cliff AbbottUpton51.42Clark LymanTen Sleep51.9
1969Roger KetchesonCheyenne East50.6Jim KearnsEvanston51.9Jim MosleyUpton51.1Mike YatesLaGrange53.9
1968????????????????????????????????????
1967????????????????????????????????????
1966????????????????????????????????????
1965Lew RoneyLaramie50.0Bruce ArfmanNewcastle51.0BrownAlbin53.2RademanLaGrange55.1
1964John MappNatrona County50.3Del EdelerGreybull51.1Brent CarterByron51.1Dick Van DellTen Sleep54.1
1963Harold SeikCody51.1Del EdelerGreybull51.9Brent CarterByron52.8BrownAlbin54.6
1962Harold SeikCody51.45Bruce ArfmanNewcastle52.0Gary MartinezMountain View53.6Ron EatonVeteran53.4
1961Earl DorsettNatrona County51.3Gary KeilThermopolis52.8Mike StarkSt. Stephens52.8?????????
1960George SquiresLaramie51.4Doug HarveyTorrington52.4Bobby HerreraLingle52.8Ron RochlitzCarpenter55.2
1959Sonny MaleLaramie52.6???????????????????????????
1958Paul BrookoverCheyenne Central52.4Bill RussellNewcastle53.2Dale DechertShoshoni52.95Frank EsquibelFort Laramie54.1
1957George CurtisLaramie55.0Frank FarnhamCody51.5Dale DechertShoshoni53.1Frank EsquibelFort Laramie55.4
1956Hi GernertNatrona County49.5Dick DoverCody51.9?????????
1955Hi GernertNatrona County50.6?????????Stanley MurdockPinedale52.1
1954Jim GernertNatrona County51.0Don FowlerGreen River55.2ReeceLyman54.7
1953Pat BisiarNatrona County51.5??????????????????
1952Jim ChaseLaramie55.8Dick HarkinsWorland54.1?????????
1951Lanass NorthrupPowell51.85Leonard GregoryHawk Springs52.2
1950HammerSt. Mary's53.7
1949Harry StassinosRock Springs52.5
1948Harry StassinosRock Springs52.0
1947Dick ShanorSheridan54.3
1946Bill ColvinCheyenne Central54.2
1945Terry AndersonGreen River54.5
1944Charles MillerRawlins54.6
1943No meet--
1942JaycoxPavillion56.4
1941RaymonGreen River53.65
1940OnoGreen River52.3
1939Jimmy DolanLaramie53.2
1938Ben BennionNatrona County53.6
1937Ben BennionNatrona County52.6
1936Gary LandmanCheyenne Central54.4
1935KnepperBuffalo54.2
1934?????????
1933Bill AlbrightNatrona County53.2
1932MillerCheyenne Central54.5
1931Tom TeesdaleNatrona County55.9
1930GambleRiverton56.0
1929Junior SheltonSheridan50.9
1928TurnerNatrona County53.9
1927Carl DirWorland53.8
1926IngrahamThermopolis54.6
1925NorthrupPowell54.5
1924Jess EkdallCheyenne Central52.4
1923ColemanLander55.4
1922HansonGlenrock56.2