Wyoming Track and Field Championships: Boys 400 Meters
Champions
Year Class 4A School Time Class 3A School Time Class 2A School Time Class 1A School Time
2017 Logan Myers Gillette 49.10 Brady Erickson Cody 49.67 Porter Nichols Lovell 50.49 Shane McGraw Hanna 51.18
2016 Vladimir Allred Evanston 49.64 Brady Erickson Cody 51.17 Brennan Kutterer Tongue River 50.84 Seth Frederick Guernsey 51.36
2015 Carlos Salcido Rock Springs 47.96 Taylor Hepp Buffalo 49.54 Jace Marx Big Piney 49.75 Jace Petersen Cokeville 51.26
2014 Carlos Salcido Rock Springs 48.27 Tristen Herr Lander 49.27 Triston Parrish Shoshoni 51.07 Trevor Rice Hanna 51.35
2013 Clay Carlson Kelly Walsh 48.40 Ty Etchemendy Douglas 50.36 Josiah Huff Tongue River 50.36 Brigham Teichert Cokeville 51.84
2012 Graham Wallace Natrona County 50.17 Ty Etchemendy Douglas 49.99 Zach Miller Saratoga 51.87 Daniel Wille Snake River 50.96
2011 Zachariah Espinoza Cheyenne Central 50.63 Justin Melton Douglas 50.72 Jerit Degering Lusk 51.42 Bronson Teichert Cokeville 52.84
2010 Taylor Villegas Natrona County 49.11 Colin Herold Thermopolis 51.58 Jerit Degering Lusk 49.63 Eric McNiven Burlington 50.47
2009 Mario Harris Natrona County 47.63 Kyle Noisyhawk Lander 49.94 Eric Inman Wind River 50.90 Eric McNiven Burlington 50.98
2008 Mario Harris Natrona County 48.85 Kyle Noisyhawk Lander 49.58 Cody Emrick Sundance 50.11 Chase Maddock Cokeville 51.48
2007 Eric Strand Gillette 48.56 Jason Easley Kemmerer 50.41 Felix Cornel Sundance 50.72 Nigel Bristow Guernsey 50.25
2006 Bob Hewitt-Gaffney Gillette 48.55 Lee Irvine Lander 50.31 Jef Wilson Rocky Mountain 51.12 Sam Hansen Lingle 50.76
2005 Bob Hewitt-Gaffney Gillette 48.54 Ryan Forbes Jackson 50.71 Fielding Phillips Big Horn 50.99 Cody Delay Shoshoni 51.13
2004 Jake Morrison Natrona County 50.01 Jordan May Powell 49.81 Fielding Phillips Big Horn 51.14 Cody Delay Shoshoni 51.29
2003 Domonic Baysinger Rock Springs 49.39 Daniel Cronk Buffalo 50.86 Ben Fordahl Big Horn 51.02 Nathan Fiscus Cokeville 51.94
2002 Jeremiah Johnson Laramie 49.59 Jeff Frost Kemmerer 50.72 Kalen Sunrhodes Wyoming Indian 50.80 Ryan Cauffman Burlington 51.08
2001 Curt Goehring Gillette 49.82 Mike Jones Torrington 49.84 Travis Stevens Big Piney 50.84 Getty Babbitt Southeast 51.84
2000 Matt Thelen Sheridan 48.93 Mike Jones Torrington 49.73 Mike Moulton Pinedale 51.23 Ryan Cauffman Burlington 51.59
1999 Sam Burley Cheyenne Central 47.88 Zack Zawacki Powell 50.50 Josh Boman Pinedale 50.60 Jerrod Harding Albin 51.42
1998 Sam Burley Cheyenne Central 49.15 Willie Jones Torrington 49.45 Brian Zowada Lusk 50.28 Graham Stewart Dubois 50.88
1997 Rowdy Anderson Riverton 50.01 Jac Christian Buffalo 49.68 Raymond Sibbett Rocky Mountain 50.29 Scott Sterkel Lingle 51.57
1996 Brandon Braisted Laramie 50.57 Ryan French Powell 51.41 Brian Pittman Big Piney 50.35 Scott Sterkel Lingle 53.18
1995 Clint Jessen Cheyenne East 48.74 Gary Michaud Lander 50.05 Brian Pittman Big Piney 50.86 Danny Maddock Shoshoni 52.82
1994 Clint Jessen Cheyenne East 50.17 Gary Michaud Lander 50.73 Gerry Crumbliss Guernsey 52.61 Ryan Johnson Dubois 53.79
1993 Quincy Gadlin Green River 49.71 Ryan Rigg Worland 50.23 Justin Bremer Lusk 51.67 Barry Wilkinson Dubois 52.46
1992 Thad Brown Cheyenne East 50.59 Ryan Rigg Worland 49.91 Donnie Blakeman Moorcroft 51.57 Shane Yockey Meeteetse 51.74
1991 Jim McCreery Gillette 49.06 Chris Caskey Douglas 49.93 John Ostrander Pine Bluffs 52.91 Toby Westbrook Meeteetse 51.96
1990 Paul Gustafson Natrona County 49.78 Chris Caskey Douglas 49.87 Joel Giorgis Mountain View 50.61 Travis Bopp Meeteetse 52.55
1989 Darian Eliassen Gillette 48.94 Ty Nelson Powell 49.70 Randy Ellis Upton 50.36 Kirk Hawkins Encampment 52.65
1988 Darian Eliassen Gillette 49.26 Ty Nelson Powell 49.76 Becket Hinckley Riverside 50.22 Dale Graves Kaycee 50.92
1987 Ben Gose Riverton 49.50 Matt Hansen Star Valley 49.81 Becket Hinckley Basin 50.38 Bruce Schaffer Southeast 51.20
1986 Todd Lenzer Cody 51.14 Matt Hansen Star Valley 50.22 Mark Sherman Tongue River 50.53 Bruce Schaffer Southeast 52.37
1985 Todd Peterson Sheridan 49.52 Lance Robinson Star Valley 49.65 Michael Sibbett Byron 50.29 Bruce Schaffer Southeast 51.78
1984 Jeff Jackson Cheyenne Central 50.04 Scott Miller Worland 49.24 Benny Castro Tongue River 51.04 David Petsch Albin 51.95
Year Class AA School Time Class A School Time Class B School Time Class C School Time
1983 Scott Miller Worland 49.70 Allen Lainhart Star Valley 51.49 Steve White Wind River 50.28 David Petsch Albin 51.51
1982 Allyn Griffin Kelly Walsh 50.38 Allen Lainhart Star Valley 52.35 Steve White Wind River 51.72 David Petsch Albin 52.67
1981 Mike Devereaux Kelly Walsh 48.71 Brant Jungck Newcastle 51.61 Tom Curtain Guernsey 51.02 Daryl Bennion Meeteetse 53.06
1980 Tony Turner Cheyenne Central 49.58 Bob Scheer Torrington 51.37 Ron Burkett Burns 51.92 Mike Johnson Goshen Hole 51.50
1979 not contested at AA level Mark Hopp Torrington 50.396 Todd Hohnholt Guernsey 50.918 not contested at C level
Boys 440 Yards
1979 Tony Turner Cheyenne Central 50.60 not contested at A level not contested at B level Mike Johnson Goshen Hole 53.20
1978 Mitch Larson Riverton 50.16 Mark Hopp Torrington 49.90 Greg Bell Guernsey 51.55 Buddy Paterson LaGrange 53.14
1977 Joe Koritnik Cheyenne East 50.90 Jim Dedmon Thermopolis 52.89 Russell Eyre Lyman 51.58 Kent Hessenthaler Byron 53.80
1976 Stewart Tanner Kelly Walsh 48.84 Wendell Richardson Thermopolis 53.70 Gerald Cooney Pine Bluffs 52.40 Tim Sinn Manderson 53.53
1975 Mike Kennah Lander 51.00 Mike Hamer Torrington 51.30 Mike Marsh Lingle 51.91 Lloyd Hehnke Ten Sleep 56.70
1974 Ron McCue Riverton 51.80 Howard Schultz Green River 51.20 Bob Shepperson Upton 51.60 Dick Neves Burlington 53.70
State meet records Mario Harris Natrona County 2009 47.63 Scott Miller Worland 1984 49.00 Jerit Degering Lusk 2010 49.63 Eric McNiven Burlington 2010 50.13

Boys: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump
Girls: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 80H | 100H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | 800 Medley | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump | Softball Throw | Standing Long Jump