Wyoming Track and Field Championships: Boys 3200 Meters

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
State meet recordsHunter DavilaKelly Walsh 20149:21.64Brody SmithCody 20159:21.29Caleb Her Many HorsesWyoming Indian 20109:38.85Norman VigilSnake River 19979:52.81
2020No meet--No meet--No meet--No meet--
2019Peter VisserStar Valley9:30.08Kaleb SimonsonLander10:04.53Zach SimmonsRocky Mountain10:45.36Jarom DavidsonBurlington10:26.90
2018Albert SteinerLaramie9:37.14Wesley KallgrenStar Valley9:47.74Louis FailoniKemmerer10:43.23Lain MitchelsonFarson10:14.10
2017Albert SteinerLaramie9:41.78Asefa WetzelStar Valley9:45.03Louis FailoniKemmerer10:37.04Reid SchroederEncampment10:36.95
2016Chris HenryLaramie9:42.44Brody SmithCody9:38.19Jorge GarciaPine Bluffs10:29.19Lain MitchelsonFarson10:40.29
2015Hunter DavilaKelly Walsh9:31.20Brody SmithCody9:21.29Tyler MorganBurns10:22.46Cole JackmanCokeville10:27.93
2014Hunter DavilaKelly Walsh9:21.64Nic DemlerStar Valley9:42.21Tyler MorganBurns10:29.48Wes SturdivantGuernsey10:28.26
2013Ricky FaureRock Springs9:24.80Grant CameronJackson9:58.63Alvin SpoonhunterWyoming Indian10:32.59Tyrel ToomerCokeville10:44.43
2012Ricky FaureRock Springs9:44.78Oliver ScofieldJackson9:51.08Alejandro GarciaPine Bluffs9:58.60Tyrel ToomerCokeville10:31.62
2011Austin ReitsmaLaramie9:36.21Oliver ScofieldJackson10:12.99Alejandro GarciaPine Bluffs10:22.90Scott ErdahlTen Sleep10:20.92
2010Garrett ZansRock Springs9:25.70Kinsly SmithJackson10:11.08Caleb Her Many HorsesWyoming Indian9:38.85Scott ErdahlTen Sleep10:18.46
2009Dominick RobinsonGillette9:26.25Ethan SlightCody10:05.38Caleb Her Many HorsesWyoming Indian9:40.63Hayden HohnholtSaratoga10:12.52
2008Dominick RobinsonGillette9:31.59Luke BromleyLander10:11.19Zane BellWind River9:55.74Hayden HohnholtSaratoga10:08.46
2007Brian PierreLaramie9:36.61Trevor RicksStar Valley10:13.15Caleb Her Many HorsesWyoming Indian10:24.67Dallen FiscusCokeville10:33.59
2006Paul BurkeGillette9:32.28James ColeLander10:05.88Tyler StromRocky Mountain10:09.32Darren FiscusCokeville10:39.01
2005Graydon CurryGillette9:47.07Matt HellerLander10:12.39Brett SchulerWright10:21.11Scott DaytonCokeville10:46.22
2004Cole WeaverGillette9:57.43Matt HellerLander10:00.69Ryan HornTongue River10:06.06Nathan FiscusCokeville10:19.34
2003Andrew JonesGillette9:47.36Matt HellerLander10:06.33Ryan HornTongue River10:14.96Nathan FiscusCokeville10:08.79
2002Tony BachmannGillette9:50.06Joe HowdyshellLander9:49.48Colin McFerranWright10:10.04Jason WilleSnake River10:35.73
2001Tony BachmannGillette9:52.54Niels RasmussenGlenrock10:00.15Mark PieperSundance10:11.16Eric MeccaDubois10:29.31
2000Nathan LongRock Springs9:29.44Arte HuhnJackson9:56.50Jason WasserburgerLusk10:00.17Dalin WintersBurlington10:15.65
1999Rhys HaugenGillette9:37.50John BeckTorrington10:10.74Beaver C'BearingWyoming Indian10:23.28Carl GerkenFarson10:11.95
1998Nathan LongRock Springs10:00.87Rob MarneyTorrington10:11.37Luke BrownWyoming Indian10:18.65Jered HarnsFarson10:01.64
1997Jerad DunnohewGreen River9:54.85Rob MarneyTorrington9:54.37Beaver C'BearingWyoming Indian10:12.92Norman VigilSnake River9:52.81
1996Joe DunhamLaramie9:58.76Rob MarneyTorrington10:12.10Brian OliverUpton10:23.83Norman VigilSnake River10:25.01
1995Erik KeanCheyenne Central9:36.14Call HolbrookStar Valley9:41.44Brian OliverUpton10:11.03Matt HoytBurlington10:04.06
1994Neal SmithGillette9:48.40Ben SandyNewcastle9:47.04Joe WilsonSoutheast9:42.48Allen SpoonhunterSt. Stephens10:32.41
1993Mike WilkeyGreen River9:32.36Matt OlsonBuffalo9:58.45Brian OliverUpton10:24.78Joe WilsonSoutheast10:01.69
1992Mike WilkeyGreen River9:35.30Tawn GoppWorland9:53.50Sterling HowellWyoming Indian9:58.70Joe WilsonSoutheast10:08.40
1991Jim McCreeryGillette9:28.34Nathan RohlffDouglas10:00.20K.C. LehrBig Piney10:16.77David DavisonLingle10:22.27
1990Jim McCreeryGillette9:43.04Nathan RohlffDouglas10:09.36Blaine StulcGreybull9:44.80Nick HilerTen Sleep10:25.35
1989Jason DrakeGillette9:46.92Shane BestGlenrock10:12.52Blaine StulcGreybull10:11.59Mike MakeshineSt. Stephens10:25.41
1988Mike RickardNatrona County9:36.07Robert VincentGlenrock10:05.56Blaine StulcGreybull10:09.10Butch DillonBig Horn10:46.89
1987Mike RickardNatrona County9:46.26Mike ThomasJackson9:57.12Blaine StulcGreybull9:55.89Trev KaislerSnake River10:16.76
1986Hamza ImanLaramie9:52.20Jim WilliamsGlenrock9:50.99Jeff ThomsonLusk10:35.93Trev KaislerSnake River10:30.03
1985Ron PoeKelly Walsh9:49.92Jim WilliamsGlenrock9:53.39Geoff VickreyKemmerer10:08.66Jukka NummilaBig Horn10:19.39
1984Jody FischerGillette9:45.28Jim WilliamsGlenrock9:43.36Bob DaissLingle10:20.89Bruce GarberBig Horn10:23.90
1983Buddy HoblitNatrona County9:30.80Dave GreenGlenrock10:01.87Rance MyersPinedale10:27.81Brian LintonMeeteetse10:01.32
1982Dale FellowsCody9:47.80Tim WilliamsJackson10:11.20Steve ShahanLyman10:07.60Terri DickSnake River10:16.25
1981Rob WeloNatrona County9:45.23Tony KlementsDouglas10:27.90Steve SunRhodesWyoming Indian9:39.06Albert ThomasBurlington10:24.14
1980Dean MahaffeyNatrona County9:50.70Jim EnglishWheatland10:15.70Steve SunRhodesWyoming Indian10:19.80Carl GrangeChugwater10:38.70
1979not contested at AA levelDoug VickermanGreybull9:56.237Steve SunRhodesWyoming Indian9:52.051not contested at C level