Wyoming Track and Field Championships: Boys 220 Yards

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
1979Tillie CooleyCheyenne Central22.50not contested at A levelnot contested at B levelMark CronkChugwater23.10
1978Russ StewartRock Springs22.86Nathan ReithThermopolis23.48Greg BellGuernsey23.56Mark CronkChugwater23.31
1977George JamesCheyenne Central22.10Phil WolbrandtBuffalo23.12Bret HarveyMountain View23.87Gran WilliamsByron23.50
1976Jesse JohnsonCheyenne East22.28Kenneth BoelensThermopolis24.10Rex BluemelMountain View23.80Kent HessenthalerByron23.80
1975Jesse JohnsonCheyenne East22.10Stan NakamuraKemmerer22.97Wally WestlingWind River23.08Gary WelchCowley23.50
1974Ty NelsonPowell22.80Howard SchultzGreen River22.90Leonard PadillaMedicine Bow23.10Lee FausettTen Sleep24.50
1973Dick TullockRock Springs21.9Howard SchultzGreen River23.0Mike BeaudoinSundance22.9Leonard PadillaMedicine Bow23.5
1972????????????????????????????????????
1971Wayne MusicLander22.0Monte FosherLusk22.2Roy StromCowley22.3Leonard PadillaMedicine Bow23.8
1970Roger KetchesonCheyenne East21.9Eric KufeldtTorrington23.0Todd DaytonCokeville23.1Rick PalmerManderson23.8
1969Al YorioSheridan22.4Eric KufeldtTorrington22.9Jim MosleyUpton23.1Mike YatesLaGrange23.5
1968????????????????????????????????????
1967????????????????????????????????????
1966????????????????????????????????????
1965John MappNatrona County22.6Bruce ArfmanNewcastle23.5Tom RunnerSaratoga24.0Curtis GrandstaffLaGrange24.2
1964John MappNatrona County22.7Mike SilbaughNewcastle23.5Carl HageimisterSt. Stephens23.3Dave ButlerCarpenter24.3
1963Ernie NelsonLaramie22.2Wayne JohnsonLovell22.5Bill CalvertMountain View22.5George BockhaunLaGrange23.6
1962Ernie NelsonLaramie22.5Jim TaylorThermopolis22.5Tom BinningPine Bluffs21.8Ron EatonVeteran22.5
1961Louis PfrangleCody22.6Gary KeilThermopolis23.1Tom BinningPine Bluffs22.9?????????
1960Bob MiddletonCheyenne Central23.0Gary KeilThermopolis23.5Tom BinningPine Bluffs23.5Ron EatonVeteran23.6
1959Dick KuzaraSheridan23.2?????????Orlando CordovaShoshoni????????????
1958Gary StoufferCheyenne Central23.0Larry EckardThermopolis23.1Lavern JohnsonUpton23.05Frank EsquibelFort Laramie24.3
1957Gary StoufferCheyenne Central24.0Joe RussellCody23.0Virgil DavisonKemmerer23.8Frank EsquibelFort Laramie24.9
1956Hi GernertNatrona County22.2Dick DoverCody23.4Stan MurdockPinedale23.7
1955Dave HerdRock Springs22.8Dick DoverCody22.8?????????
1954Jim HerdRock Springs22.3Lynn TaylorCody21.4Billy HuhnkeMeeteetse23.75
1953Pat BisiarNatrona County22.9??????????????????
1952Rudy MagagnaRock Springs23.8Kent KinniburghRiverton24.1?????????
1951Rudy MagagnaRock Springs22.7BerrierLyman22.3
1950Chuck BakerCheyenne Central22.5
1949Carl WakeNewcastle23.8
1948George DawsonWheatland23.3
1947Ernie WessickRock Springs22.5
1946Jack StoryCheyenne Central23.7
1945Zane MoonKemmerer22.8
1944Van McCartyChugwater22.4
1943No meet--
1942J.B. FordDouglas23.7
1941Gene SmithLaramie22.5
1940Vic NiethammerNatrona County23.5
1939Walter CookNatrona County24.9
1938Ned MoerkeGreen River23.0
1937Charley ThurstonRiverton21.9
1936Ned MoerkeGreen River23.4
1935HaysRiverton23.7
1934Boby BoyceNatrona County???
1933Bill KobelinThermopolis22.4
1932Bill KobelinThermopolis22.4
1931StarmanRock Springs23.2
1930Ray EdwardsSheridan23.4
1929Paul StarrCody21.76
1928Paul StarrCody23.0
1927Carl DirWorland22.3
1926Abbie ThompsonThermopolis23.2
1925Jim DriscollThermopolis23.3
1924Jim DriscollThermopolis23.2
1923Wedge ThompsonThermopolis22.2
1922TenintyThermopolis22.6