Wyoming Track and Field Championships: Boys 200 Meters

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
State meet recordsStephen MichelLaramie 200821.39Ty NelsonPowell 198921.76Jose WrightKemmerer 198721.68Ben MancusoBurlington 201321.81
2020No meet--No meet--No meet--No meet--
2019Wyatt MooreStar Valley22.32Cody MilmineBuffalo22.35Carson BatesBig Horn23.07Kaden DowerWestern Heritage23.68
2018Sam HagemanCheyenne East22.59Brodie RodenRiverton22.24Tucker BoppGlenrock23.08Conor McGrawHanna23.33
2017Lamont FrisbyKelly Walsh22.26Roman SmithWheatland22.33Hunter WoodardUpton22.98Landen FullerLingle23.34
2016Lamont FrisbyKelly Walsh22.57Roman SmithWheatland22.93Cody BjorhusThermopolis23.22Taylor RouseKaycee23.26
2015Chase AndersenNatrona County21.79Gage PittDouglas22.99Jace MarxBig Piney22.61Jace PetersenCokeville23.13
2014Carlos SalcidoRock Springs22.04Noah RiveraCody22.94Jace MarxBig Piney23.00Jace PetersenCokeville23.41
2013Robert CountsNatrona County21.76Reno AverillStar Valley22.21Jace MarxBig Piney22.43Ben MancusoBurlington21.81
2012Dominique HillCheyenne East22.39Branden WelkerStar Valley22.55Zach MillerSaratoga23.17Ben MancusoBurlington23.14
2011Josh MorganLaramie22.24Justin MeltonDouglas21.86Jerit DegeringLusk22.89Bronson TeichertCokeville23.53
2010Taylor VillegasNatrona County21.65Justin MeltonDouglas21.78Jerit DegeringLusk22.15Eric McNivenBurlington22.45
2009Justin WillSheridan22.30Drew NielsenGlenrock22.62Wylie BrooksPine Bluffs23.27Justin PreatorBurlington23.35
2008Stephen MichelLaramie21.39Carson HessenthalerLovell22.15Clancy PhillipsBig Horn22.72David CapozzoliSaratoga22.68
2007Brendan AmesCheyenne Central22.02Kenny SmithPowell23.03Carson HessenthalerLovell22.84Justin KorkowHanna23.50
2006Brendan AmesCheyenne Central21.91Eric WalkerJackson22.96Darrell NeimanSundance22.59Justin KorkowHanna23.30
2005Luis AlmodovarCheyenne East22.31Keith BrauneisLander22.01Fielding PhillipsBig Horn22.97Cody DelayShoshoni22.85
2004Jake MorrisonNatrona County22.40Jordan MayPowell23.03Dustin NelsonLusk23.01Cale EllisonBurlington23.17
2003Luis AlmodovarCheyenne East23.15Jake MuthLander23.19Trent DavisLingle23.58Jesse PiperUpton23.74
2002Ben StrattonCheyenne East22.91Andy JohnsonStar Valley23.85Kyle GerikBig Piney23.69Sean BelliveauArvada-Clearmont23.69
2001Curt GoehringGillette22.16Scott MuirRawlins22.18Travis StevensBig Piney22.57Ryan CauffmanBurlington23.53
2000Curt GoehringGillette22.18Scott MuirRawlins22.83Michael MickelsonLovell22.69Michael SparksCokeville23.41
1999D.J. RehbeinGillette22.13Pat BensonLander23.19Grant CurryLingle23.00Jerrod HardingAlbin22.83
1998Matt ThelenSheridan21.96Willie JonesTorrington22.27Brian ZowadaLusk22.09Randy SmithTen Sleep22.33
1997Adrian PadillaGreen River21.67Dave OmanLander22.28Raymond SibbettRocky Mountain22.26Randy SmithTen Sleep22.36
1996Brandon BraistedLaramie22.03Jeremy McDonaldStar Valley22.28Raymond SibbettRocky Mountain22.73Willy UnverzagtLingle22.83
1995Clint JessenCheyenne East22.92Clayton LoganWorland23.22Brandon HessenthalerLovell23.04Danny MaddockShoshoni23.93
1994Jonath JacksonCheyenne East21.83Clayton LoganWorland22.41Brandon HessenthalerLovell22.66Ryan JohnsonDubois23.45
1993Lee VaughnCheyenne East22.44Curt SchmidtRawlins23.04JeNey JacksonGuernsey23.14Ryan JohnsonDubois23.64
1992Lee VaughnCheyenne East22.26Jason MockoWorland22.93Chad JohnsonHanna22.89Brent BurkartSoutheast23.66
1991Ryan BergerEvanston22.89Chris CaskeyDouglas22.79Chad JohnsonHanna23.46Cory GilchriestLingle23.59
1990Eric MappNatrona County22.94Doug LarimerJackson22.62Derek SilbaughUpton23.14Shawn PorticeDubois23.91
1989Darian EliassenGillette21.86Ty NelsonPowell21.76Randy EllisUpton22.08Gordie PettersonBig Horn23.52
1988Darian EliassenGillette22.91Ty NelsonPowell22.39Randy EllisUpton23.34Dale GravesKaycee24.03
1987Ben GoseRiverton22.41Matt HansenStar Valley22.36Jose WrightKemmerer22.70Bruce SchafferSoutheast23.77
1986Herman RobinsonLaramie22.75Matt HansenStar Valley22.42Becket HinckleyBasin23.00Mike MaguireBig Horn23.31
1985Chris HoppeKelly Walsh22.70Mark HardeeDouglas22.92Heath HetrickBig Piney22.94Jay PelissierBig Horn23.59
1984Chris HoppeKelly Walsh22.54Scott MillerWorland22.77Benny CastroTongue River23.53Steve VanNormanMidwest23.52
1983Scott MillerWorland22.54Allen LainhartStar Valley23.13Randy BomarTongue River22.75Michael SibbettCowley23.42
1982Rod MorrisLaramie22.58Dave CookJackson23.16Marty TlustosHanna23.23Schyler HinckleyCowley23.99
1981Mike DevereauxKelly Walsh22.56Bryan TrebelcockBuffalo23.25Mike JohnsonSoutheast23.49Klay WagnerDeaver-Frannie25.19
1980Tillie CooleyCheyenne Central22.31Bryan TrebelcockBuffalo23.00Tom ButlerTongue River23.48Mike JohnsonGoshen Hole23.89
1979not contested at AA levelBryan TrebelcockBuffalo23.142David VinotTongue River23.003not contested at C level