Wyoming Track and Field Championships: Boys 200 Meters
Champions
Year Class 4A School Time Class 3A School Time Class 2A School Time Class 1A School Time
2017 Lamont Frisby Kelly Walsh 22.26 Roman Smith Wheatland 22.33 Hunter Woodard Upton 22.98 Landen Fuller Lingle 23.34
2016 Lamont Frisby Kelly Walsh 22.57 Roman Smith Wheatland 22.93 Cody Bjorhus Thermopolis 23.22 Taylor Rouse Kaycee 23.26
2015 Chase Andersen Natrona County 21.79 Gage Pitt Douglas 22.99 Jace Marx Big Piney 22.61 Jace Petersen Cokeville 23.13
2014 Carlos Salcido Rock Springs 22.04 Noah Rivera Cody 22.94 Jace Marx Big Piney 23.00 Jace Petersen Cokeville 23.41
2013 Robert Counts Natrona County 21.76 Reno Averill Star Valley 22.21 Jace Marx Big Piney 22.43 Ben Mancuso Burlington 21.81
2012 Dominique Hill Cheyenne East 22.39 Branden Welker Star Valley 22.55 Zach Miller Saratoga 23.17 Ben Mancuso Burlington 23.14
2011 Josh Morgan Laramie 22.24 Justin Melton Douglas 21.86 Jerit Degering Lusk 22.89 Bronson Teichert Cokeville 23.53
2010 Taylor Villegas Natrona County 21.65 Justin Melton Douglas 21.78 Jerit Degering Lusk 22.15 Eric McNiven Burlington 22.45
2009 Justin Will Sheridan 22.30 Drew Nielsen Glenrock 22.62 Wylie Brooks Pine Bluffs 23.27 Justin Preator Burlington 23.35
2008 Stephen Michel Laramie 21.39 Carson Hessenthaler Lovell 22.15 Clancy Phillips Big Horn 22.72 David Capozzoli Saratoga 22.68
2007 Brendan Ames Cheyenne Central 22.02 Kenny Smith Powell 23.03 Carson Hessenthaler Lovell 22.84 Justin Korkow Hanna 23.50
2006 Brendan Ames Cheyenne Central 21.91 Eric Walker Jackson 22.96 Darrell Neiman Sundance 22.59 Justin Korkow Hanna 23.30
2005 Luis Almodovar Cheyenne East 22.31 Keith Brauneis Lander 22.01 Fielding Phillips Big Horn 22.97 Cody Delay Shoshoni 22.85
2004 Jake Morrison Natrona County 22.40 Jordan May Powell 23.03 Dustin Nelson Lusk 23.01 Cale Ellison Burlington 23.17
2003 Luis Almodovar Cheyenne East 23.15 Jake Muth Lander 23.19 Trent Davis Lingle 23.58 Jesse Piper Upton 23.74
2002 Ben Stratton Cheyenne East 22.91 Andy Johnson Star Valley 23.85 Kyle Gerik Big Piney 23.69 Sean Belliveau Arvada-Clearmont 23.69
2001 Curt Goehring Gillette 22.16 Scott Muir Rawlins 22.18 Travis Stevens Big Piney 22.57 Ryan Cauffman Burlington 23.53
2000 Curt Goehring Gillette 22.18 Scott Muir Rawlins 22.83 Michael Mickelson Lovell 22.69 Michael Sparks Cokeville 23.41
1999 D.J. Rehbein Gillette 22.13 Pat Benson Lander 23.19 Grant Curry Lingle 23.00 Jerrod Harding Albin 22.83
1998 Matt Thelen Sheridan 21.96 Willie Jones Torrington 22.27 Brian Zowada Lusk 22.09 Randy Smith Ten Sleep 22.33
1997 Adrian Padilla Green River 21.67 Dave Oman Lander 22.28 Raymond Sibbett Rocky Mountain 22.26 Randy Smith Ten Sleep 22.36
1996 Brandon Braisted Laramie 22.03 Jeremy McDonald Star Valley 22.28 Raymond Sibbett Rocky Mountain 22.73 Willy Unverzagt Lingle 22.83
1995 Clint Jessen Cheyenne East 22.92 Clayton Logan Worland 23.22 Brandon Hessenthaler Lovell 23.04 Danny Maddock Shoshoni 23.93
1994 Jonath Jackson Cheyenne East 21.83 Clayton Logan Worland 22.41 Brandon Hessenthaler Lovell 22.66 Ryan Johnson Dubois 23.45
1993 Lee Vaughn Cheyenne East 22.44 Curt Schmidt Rawlins 23.04 JeNey Jackson Guernsey 23.14 Ryan Johnson Dubois 23.64
1992 Lee Vaughn Cheyenne East 22.26 Jason Mocko Worland 22.93 Chad Johnson Hanna 22.89 Brent Burkart Southeast 23.66
1991 Ryan Berger Evanston 22.89 Chris Caskey Douglas 22.79 Chad Johnson Hanna 23.46 Cory Gilchriest Lingle 23.59
1990 Eric Mapp Natrona County 22.94 Doug Larimer Jackson 22.62 Derek Silbaugh Upton 23.14 Shawn Portice Dubois 23.91
1989 Darian Eliassen Gillette 21.86 Ty Nelson Powell 21.76 Randy Ellis Upton 22.08 Gordie Petterson Big Horn 23.52
1988 Darian Eliassen Gillette 22.91 Ty Nelson Powell 22.39 Randy Ellis Upton 23.34 Dale Graves Kaycee 24.03
1987 Ben Gose Riverton 22.41 Matt Hansen Star Valley 22.36 Jose Wright Kemmerer 22.70 Bruce Schaffer Southeast 23.77
1986 Herman Robinson Laramie 22.75 Matt Hansen Star Valley 22.42 Becket Hinckley Basin 23.00 Mike Maguire Big Horn 23.31
1985 Chris Hoppe Kelly Walsh 22.70 Mark Hardee Douglas 22.92 Heath Hetrick Big Piney 22.94 Jay Pelissier Big Horn 23.59
1984 Chris Hoppe Kelly Walsh 22.54 Scott Miller Worland 22.77 Benny Castro Tongue River 23.53 Steve VanNorman Midwest 23.52
Year Class AA School Time Class A School Time Class B School Time Class C School Time
1983 Scott Miller Worland 22.54 Allen Lainhart Star Valley 23.13 Randy Bomar Tongue River 22.75 Michael Sibbett Cowley 23.42
1982 Rod Morris Laramie 22.58 Dave Cook Jackson 23.16 Marty Tlustos Hanna 23.23 Schyler Hinckley Cowley 23.99
1981 Mike Devereaux Kelly Walsh 22.56 Bryan Trebelcock Buffalo 23.25 Mike Johnson Southeast 23.49 Klay Wagner Deaver-Frannie 25.19
1980 Tillie Cooley Cheyenne Central 22.31 Bryan Trebelcock Buffalo 23.00 Tom Butler Tongue River 23.48 Mike Johnson Goshen Hole 23.89
1979 not contested at AA level Bryan Trebelcock Buffalo 23.142 David Vinot Tongue River 23.003 not contested at C level
Boys 220 Yards
1979 Tillie Cooley Cheyenne Central 22.50 not contested at A level not contested at B level Mark Cronk Chugwater 23.10
1978 Russ Stewart Rock Springs 22.86 Nathan Reith Thermopolis 23.48 Greg Bell Guernsey 23.56 Mark Cronk Chugwater 23.31
1977 George James Cheyenne Central 22.10 Phil Wolbrandt Buffalo 23.12 Bret Harvey Mountain View 23.87 Gran Williams Byron 23.50
1976 Jesse Johnson Cheyenne East 22.28 Kenneth Boelens Thermopolis 24.10 Rex Bluemel Mountain View 23.80 Kent Hessenthaler Byron 23.80
1975 Jesse Johnson Cheyenne East 22.10 Stan Nakamura Kemmerer 22.97 Wally Westling Wind River 23.08 Gary Welch Cowley 23.50
1974 Ty Nelson Powell 22.80 Howard Schultz Green River 22.90 Leonard Padilla Medicine Bow 23.10 Lee Fausett Ten Sleep 24.50
State meet records Stephen Michel Laramie 2008 21.39 Ty Nelson Powell 1989 21.76 Jose Wright Kemmerer 1987 21.68 Ben Mancuso Burlington 2013 21.81

Boys: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump
Girls: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 80H | 100H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | 800 Medley | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump | Softball Throw | Standing Long Jump