Wyoming Track and Field Championships: Boys 1600 Meters

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
State meet recordsRicky FaureRock Springs 20144:14.20Brody SmithCody 20154:18.58Blaine StulcGreybull 19904:21.10Joe WilsonSoutheast 19934:30.13
2020No meet--No meet--No meet--No meet--
2019Mac StarykJackson4:22.51Sam KistemannLander4:39.66Cooper VollmerTongue River4:47.30Jarom DavidsonBurlington4:37.45
2018Albert SteinerLaramie4:23.41Wesley KallgrenStar Valley4:29.92Louis FailoniKemmerer4:43.85Lain MitchelsonFarson4:35.46
2017Albert SteinerLaramie4:21.46Asefa WetzelStar Valley4:22.12Louis FailoniKemmerer4:41.20Lain MitchelsonFarson4:33.30
2016Elliott MillerCheyenne Central4:21.80Brody SmithCody4:22.17Louis FailoniKemmerer4:38.92Lain MitchelsonFarson4:45.07
2015Hunter DavilaKelly Walsh4:22.20Brody SmithCody4:18.58Keegan Her Many HorsesWyoming Indian4:39.32Kennan ThompsonCokeville4:45.84
2014Ricky FaureRock Springs4:14.20Matt ScarlettBuffalo4:25.80Jacob NewmanLovell4:43.72Wes SturdivantGuernsey4:47.20
2013Hunter DavilaKelly Walsh4:20.36Devyn BrothertonCody4:32.61Alvin SpoonhunterWyoming Indian4:41.88Jonathan FiscusCokeville4:45.73
2012Ricky FaureRock Springs4:24.68Oliver ScofieldJackson4:26.45Alvin SpoonhunterWyoming Indian4:36.71Quinn HarringtonEncampment4:50.34
2011Alex SorensenEvanston4:27.07Oliver ScofieldJackson4:37.70Alejandro GarciaPine Bluffs4:41.86Scott ErdahlTen Sleep4:50.01
2010Trevor PolsonGillette4:35.96Andy PhillipsJackson4:43.71Caleb Her Many HorsesWyoming Indian4:34.82Scott ErdahlTen Sleep4:57.00
2009Dominick RobinsonGillette4:15.84Ethan SlightCody4:29.00Caleb Her Many HorsesWyoming Indian4:28.41Hayden HohnholtSaratoga4:38.56
2008Dominick RobinsonGillette4:22.43Ethan SlightCody4:31.62Zane BellWind River4:30.80Hayden HohnholtSaratoga4:39.21
2007Brian PierreLaramie4:20.46Trevor RicksStar Valley4:32.11Cody EmrickSundance4:39.86Nic PenningHulett4:41.40
2006Paul BurkeGillette4:17.31Lee IrvineLander4:33.72Cody EmrickSundance4:39.72Trevor ThompsonCokeville4:42.85
2005William MillerRock Springs4:29.96Matt HellerLander4:32.77Brett SchulerWright4:42.74Scott DaytonCokeville4:41.83
2004William MillerRock Springs4:30.11Matt HellerLander4:30.62Ryan HornTongue River4:34.17Nathan FiscusCokeville4:39.35
2003Andrew JonesGillette4:28.93Matt HellerLander4:33.26Ryan HornTongue River4:41.88Nathan FiscusCokeville4:43.75
2002Tony BachmannGillette4:31.61Jim SierzDouglas4:35.66Colin McFerranWright4:40.39Nathan FiscusCokeville4:53.83
2001Chris JeremiahGillette4:27.19Niels RasmussenGlenrock4:30.91Mark PieperSundance4:35.75Eric MeccaDubois4:45.51
2000Kevin SalversonCheyenne Central4:29.16Niels RasmussenGlenrock4:33.30Jason WasserburgerLusk4:36.89Dalin WintersBurlington4:36.33
1999Rhys HaugenGillette4:23.28John BeckTorrington4:28.11Beaver C'BearingWyoming Indian4:43.22Dalin WintersBurlington4:35.43
1998Rhys HaugenGillette4:27.30Rob MarneyTorrington4:32.70Beaver C'BearingWyoming Indian4:45.00Jered HarnsFarson4:37.20
1997Mike UptonCheyenne East4:29.17Rob MarneyTorrington4:29.73Beaver C'BearingWyoming Indian4:37.63Archie ChantSnake River4:34.77
1996Joe DunhamLaramie4:29.00Joe HallBuffalo4:35.20Casey JonesSaratoga4:35.18Jered HarnsFarson4:37.64
1995Joe DunhamLaramie4:25.47Call HolbrookStar Valley4:28.29Casey JonesSaratoga4:34.50Matt HoytBurlington4:34.86
1994Richard HiltyRock Springs4:28.55Ben SandyNewcastle4:32.15Joe WilsonSoutheast4:30.08Allen SpoonhunterSt. Stephens4:42.25
1993Mike WilkeyGreen River4:23.79Dana VanEnkevortStar Valley4:27.42K.C. LehrBig Piney4:41.49Joe WilsonSoutheast4:30.13
1992Mike WilkeyGreen River4:22.24Tawn GoppWorland4:24.56K.C. LehrBig Piney4:28.83Galen CookBurlington4:35.61
1991Jim McCreeryGillette4:22.96Nathan RohlffDouglas4:32.39K.C. LehrBig Piney4:37.25David DavisonLingle4:47.01
1990Jim McCreeryGillette4:16.96Mike LemanDouglas4:35.80Blaine StulcGreybull4:21.10Nick HilerTen Sleep4:41.56
1989Jason DrakeGillette4:22.78Robert VincentGlenrock4:34.05Blaine StulcGreybull4:28.26Mike MakeshineSt. Stephens4:44.76
1988Jason DrakeGillette4:26.46Todd GentzlerThermopolis4:35.49Blaine StulcGreybull4:36.14Mike PotasMeeteetse4:55.93
1987Matt PetersonKelly Walsh4:27.31Mike ThomasJackson4:28.23Blaine StulcGreybull4:31.37Trev KaislerSnake River4:41.56
1986Hamza ImanLaramie4:31.63Jim WilliamsGlenrock4:28.67Dan SnyderHanna4:47.92Shannon BraunagelWright4:43.06
1985Ron PoeKelly Walsh4:32.11Jim WilliamsGlenrock4:29.73Geoff VickreyKemmerer4:44.02Jukka NummilaBig Horn4:39.33
1984Buddy HoblitNatrona County4:34.27Jim WilliamsGlenrock4:27.74Bob DaissLingle4:39.95Bruce GarberBig Horn4:36.48
1983Buddy HoblitNatrona County4:26.02Dave GreenGlenrock4:36.51David DeweyBig Horn4:45.86Brian LintonMeeteetse4:39.66
1982James HollersCody4:31.92Tim WilliamsJackson4:40.71Steve ShahanLyman4:38.20Terri DickSnake River4:45.16
1981Rob WeloNatrona County4:31.17Kevin BantaDouglas4:39.01Steve SunRhodesWyoming Indian4:34.95Albert ThomasBurlington4:51.40
1980Dean MahaffeyNatrona County4:27.90Doug VickermanGreybull4:29.40Steve SunRhodesWyoming Indian4:41.70Carl GrangeChugwater4:48.40
1979not contested at AA levelDoug VickermanGreybull4:35.288Steve SunRhodesWyoming Indian4:36.689not contested at C level