Wyoming Track and Field Championships: Boys 100 Yards

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
1979Tillie CooleyCheyenne Central10.00not contested at A levelnot contested at B levelMark CronkChugwater10.40
1978John CooleyLaramie10.36Jim JoslinKemmerer10.20Dave PattersonShoshoni10.40Mark CronkChugwater10.67
1977Joe SmithCheyenne Central9.90Darryl CallStar Valley10.25Gerald CooneyPine Bluffs10.38Gran WilliamsByron10.30
1976Jesse JohnsonCheyenne East10.00Wendell RichardsonThermopolis10.85Rex BluemelMountain View10.70Matt EllerGlendo10.56
1975Steve HopkinsKelly Walsh10.10Stan NakamuraKemmerer10.46Danny WunderLingle10.30Gary WelchCowley10.60
1974Ty NelsonPowell10.00Howard SchultzGreen River10.00Leonard PadillaMedicine Bow10.00Lee FaussetTen Sleep10.50
1973Pete RadakovichRock Springs9.9Jim MartinTorrington10.1Dick BirdsleyCowley10.4Leonard PadillaMedicine Bow10.5
1972????????????????????????????????????
1971Wayne MusicLander9.9Dave PendletonStar Valley10.3Roy StromCowley10.2Terry CahillBurlington10.5
1970Roger KetchesonCheyenne East9.9Eric KufeldtTorrington10.3Todd DaytonCokeville10.4Clark LymanTen Sleep10.7
1969Roger KetchesonCheyenne East10.1Eric KufeldtTorrington10.3Jim MosleyUpton10.6Leslie DrakeArvada10.9
1968????????????????????????????????????
1967????????????????????????????????????
1966????????????????????????????????????
1965Neil WeidnerLaramie10.6Mike SilbaughNewcastle11.0Tom RunnerSaratoga11.0Curtis GrandstaffLaGrange11.0
1964Gary OlsonNatrona County10.0Rick StrattonGreen River10.5Brent CarterByron10.3Dave ButlerCarpenter10.7
1963Carl NordstromRock Springs10.0Wayne JohnsonLovell10.5Bill CalvertMountain View10.4Dave ButlerCarpenter10.9
1962Bob FintusCheyenne East10.1Jim TaylorThermopolis10.0Tom BinningPine Bluffs10.1Ron EatonVeteran10.5
1961Louis PfrangleCody10.1Gary KeilThermopolis10.2Tom BinningPine Bluffs10.3?????????
1960Dave HudgelNatrona County10.0Louis PfrangleCody9.9Art PingreyDeaver-Frannie10.1Bob GreathouseLaGrange10.2
1959Dick KuzaraSheridan10.1?????????Orlando CordovaShoshoni????????????
1958Gary StoufferCheyenne Central10.1Larry EckardThermopolis10.0Dale DechertShoshoni10.275Frank EsquibelFort Laramie10.8
1957John MichieNatrona County10.4Joe RussellCody10.1Virgil DavisonKemmerer10.3Gary HoweryHawk Springs10.9
1956Hi GernertNatrona County10.3Dick DoverCody10.7Stan MurdockPinedale10.8
1955Butch KilpatrickSheridan10.1??????????????????
1954Ray MoraNatrona County10.2Jim BishopRiverton10.25Billy HuhnkeMeeteetse10.4
1953Pat BisiarNatrona County10.1?????????Damon FoltzUpton10.55
1952Rudy MagagnaRock Springs10.3Kent KinniburghRiverton10.3?????????
1951Rudy MagagnaRock Springs10.2Phil GarrettPinedale10.6
1950Chuck BakerCheyenne Central10.0
1949Chuck BakerCheyenne Central10.5
1948George DawsonWheatland10.3
1947Clarence WakeNewcastle10.1
1946Jack StoryCheyenne Central10.3
1945Zane MoonKemmerer9.7
1944Van McCartyChugwater10.2
1943No meet--
1942J.B. FordDouglas11.0
1941Gene SmithLaramie9.9
1940Vic NiethammerNatrona County10.4
1939Walter CookNatrona County10.2
1938Ned MoerkeGreen River10.1
1937Charley ThurstonRiverton10.1
1936Ned MoerkeGreen River10.0
1935HaysRiverton10.7
1934Bob Boyce//MelinkovichNatrona County//Rock Springs10.5
1933Bill KobelinThermopolis9.9
1932Bill KobelinThermopolis10.3
1931StarmanRock Springs10.4
1930Raymond DoyleSheridan10.3
1929Wallace HobsonThermopolis10.1
1928Abbie ThompsonThermopolis10.2
1927Carl DirWorland???
1926Abbie ThompsonThermopolis10.6
1925Jim DriscollThermopolis10.2
1924Clyde HalesNatrona County10.4
1923Wedge ThompsonThermopolis10.0
1922Wedge ThompsonThermopolis10.4