Wyoming Track and Field Championships: Boys 100 Meters

YearClass 4A/AASchoolTimeClass 3A/ASchoolTimeClass 2A/BSchoolTimeClass 1A/CSchoolTime
State meet recordsStephen MichelLaramie 200810.50Justin MeltonDouglas 201110.76Jose WrightKemmerer 198710.83Randy SmithTen Sleep 199810.97
2020No meet--No meet--No meet--No meet--
2019Wyatt MooreStar Valley11.09Cody MilmineBuffalo11.27Carson BatesBig Horn11.34Kaden DowerWestern Heritage11.65
2018Sam HagemanCheyenne East11.30Brodie RodenRiverton10.98Will LillardLovell11.67Kaden DowerWestern Heritage11.84
2017Lamont FrisbyKelly Walsh10.96Roman SmithWheatland10.98Hunter WoodardUpton11.34Jordan KlineWestern Heritage11.63
2016Lamont FrisbyKelly Walsh10.93Roman SmithWheatland11.15Cody BjorhusThermopolis11.39Slater KaislerSnake River11.37
2015Chase AndersenNatrona County10.99Gage PittDouglas11.49Jace MarxBig Piney11.12Jace PetersenCokeville11.64
2014Carlos SalcidoRock Springs10.66Sai RogiDouglas11.33Jace MarxBig Piney11.08Seth BennettMeeteetse11.61
2013Dominique HillCheyenne East11.32Andrew LinsenmannJackson11.23Jace MarxBig Piney11.52Ben MancusoBurlington11.20
2012Terry JacksonKelly Walsh11.29Ty EtchemendyDouglas11.32Omar BridgesThermopolis11.79Ben MancusoBurlington11.60
2011Kolby KesterGreen River10.93Justin MeltonDouglas10.76Jerit DegeringLusk11.33Bronson TeichertCokeville11.65
2010Kody WilliamsSheridan10.96Justin MeltonDouglas10.78Jerit DegeringLusk11.22Eric McNivenBurlington11.25
2009Mario HarrisNatrona County10.86Drew NielsenGlenrock11.38Duell PetschBurns11.65Justin PreatorBurlington11.81
2008Stephen MichelLaramie10.65Carson HessenthalerLovell11.16Clancy PhillipsBig Horn11.36David CapozzoliSaratoga11.35
2007Brendan AmesCheyenne Central10.84Justin CrossPowell11.11David CapozzoliSaratoga11.29Justin KorkowHanna11.58
2006Brendan AmesCheyenne Central11.04Christopher ProsinskiBuffalo11.15Darrell NeimanSundance11.21Justin KorkowHanna11.64
2005Andrew BeyelerCody11.33Keith BrauneisLander11.34Darrell NeimanSundance11.47Cody DelayShoshoni11.58
2004Luis AlmodovarCheyenne East11.20Jake MuthLander11.22Dustin NelsonLusk11.45Cale EllisonBurlington11.36
2003Ike UkaegbuLaramie11.48Jake MuthLander11.15Trent DavisLingle11.44Cale EllisonBurlington11.76
2002Weston SteigerGillette11.39Andy JohnsonStar Valley11.76Nick BearWright11.76Sean BelliveauArvada-Clearmont11.46
2001Curt GoehringGillette11.01Scott MuirRawlins11.30Mike McGinnisBig Piney11.54Jamie EklundAlbin11.81
2000Kiffin WigertCheyenne Central11.05Scott MuirRawlins11.23Michael MickelsonLovell11.30Michael SparksCokeville11.46
1999Kiffin WigertCheyenne Central11.04Jeb JohnsonLyman11.55Grant CurryLingle11.41Randy SmithTen Sleep11.42
1998Ray AbramsGillette10.82Josh PhiferTorrington10.96Brian ZowadaLusk10.92Randy SmithTen Sleep10.97
1997Adrian PadillaGreen River11.00Trent VonburgTorrington11.32Brian ZowadaLusk11.30Randy SmithTen Sleep11.23
1996Ben MartinLaramie11.09Trent VonburgTorrington11.10James FreudenbergWright11.33Willy UnverzagtLingle11.43
1995George GrantCheyenne East11.17Richard DolezalMountain View11.47Brandon HessenthalerLovell11.22Danny MaddockShoshoni11.79
1994Jonath JacksonCheyenne East10.86Clayton LoganWorland11.07Brandon HessenthalerLovell11.03Ryan JohnsonDubois11.53
1993Lee VaughnCheyenne East10.91Heath RobertsonJackson11.34JeNey JacksonGuernsey11.30Ryan CecilSoutheast11.55
1992Ryan BergerEvanston11.10John HardeeDouglas11.32Chad JohnsonHanna11.31Brent BurkartSoutheast11.71
1991Ryan BergerEvanston11.47Chris CaskeyDouglas11.68Jim TemplinMountain View11.72Cory GilschriestLingle11.98
1990Lee VaughnCheyenne East11.26Doug LarimerJackson11.03Jim TemplinMountain View11.37Sheldon PippinEncampment11.98
1989Darian EliassenGillette11.02Doug LarimerJackson10.94Randy EllisUpton11.12Gordie PettersonBig Horn11.50
1988Darian EliassenGillette11.71Ty NelsonPowell11.36Becket HinckleyRiverside11.32Russ BowlinAlbin12.01
1987Ben GoseRiverton11.30Matt HansenStar Valley11.16Jose WrightKemmerer11.04Pete PelissierBig Horn11.68
1986Herman RobinsonLaramie11.10Mark HardeeDouglas11.02Jose WrightKemmerer11.14Erin KnightWright11.59
1985Chris HoppeKelly Walsh11.21Mark HardeeDouglas11.26Benny CastroTongue River11.50Jay PelissierBig Horn11.72
1984James WinfreyKelly Walsh11.10Scott MillerWorland11.10Kurt AsayRocky Mountain11.45Steve VanNormanMidwest11.59
1983Grant ParhamCheyenne Central11.00Shawn FranklinTorrington11.34Randy BomarTongue River11.21Brent LeeSnake River11.51
1982Rod MorrisLaramie11.16Ron AllenJackson11.53Marty TlustosHanna11.09Schyler HinckleyCowley11.68
1981Mike DevereauxKelly Walsh11.51Bryan TrebelcockBuffalo11.83Brian SmithPine Bluffs11.74Klay WagnerDeaver-Frannie12.47
1980Tillie CooleyCheyenne Central11.41Bryan TrebelcockBuffalo11.85Brian SmithPine Bluffs11.85Bryan SavageByron12.49
1979not contested at AA levelMark SimsTorrington11.201Owen RatycheTongue River11.496not contested at C level