Wyoming Track and Field Championships: Boys 100 Meters
Champions
Year Class 4A School Time Class 3A School Time Class 2A School Time Class 1A School Time
2017 Lamont Frisby Kelly Walsh 10.96 Roman Smith Wheatland 10.98 Hunter Woodard Upton 11.34 Jordan Kline Western Heritage 11.63
2016 Lamont Frisby Kelly Walsh 10.93 Roman Smith Wheatland 11.15 Cody Bjorhus Thermopolis 11.39 Slater Kaisler Snake River 11.37
2015 Chase Andersen Natrona County 10.99 Gage Pitt Douglas 11.49 Jace Marx Big Piney 11.12 Jace Petersen Cokeville 11.64
2014 Carlos Salcido Rock Springs 10.66 Sai Rogi Douglas 11.33 Jace Marx Big Piney 11.08 Seth Bennett Meeteetse 11.61
2013 Dominique Hill Cheyenne East 11.32 Andrew Linsenmann Jackson 11.23 Jace Marx Big Piney 11.52 Ben Mancuso Burlington 11.20
2012 Terry Jackson Kelly Walsh 11.29 Ty Etchemendy Douglas 11.32 Omar Bridges Thermopolis 11.79 Ben Mancuso Burlington 11.60
2011 Kolby Kester Green River 10.93 Justin Melton Douglas 10.76 Jerit Degering Lusk 11.33 Bronson Teichert Cokeville 11.65
2010 Kody Williams Sheridan 10.96 Justin Melton Douglas 10.78 Jerit Degering Lusk 11.22 Eric McNiven Burlington 11.25
2009 Mario Harris Natrona County 10.86 Drew Nielsen Glenrock 11.38 Duell Petsch Burns 11.65 Justin Preator Burlington 11.81
2008 Stephen Michel Laramie 10.65 Carson Hessenthaler Lovell 11.16 Clancy Phillips Big Horn 11.36 David Capozzoli Saratoga 11.35
2007 Brendan Ames Cheyenne Central 10.84 Justin Cross Powell 11.11 David Capozzoli Saratoga 11.29 Justin Korkow Hanna 11.58
2006 Brendan Ames Cheyenne Central 11.04 Christopher Prosinski Buffalo 11.15 Darrell Neiman Sundance 11.21 Justin Korkow Hanna 11.64
2005 Andrew Beyeler Cody 11.33 Keith Brauneis Lander 11.34 Darrell Neiman Sundance 11.47 Cody Delay Shoshoni 11.58
2004 Luis Almodovar Cheyenne East 11.20 Jake Muth Lander 11.22 Dustin Nelson Lusk 11.45 Cale Ellison Burlington 11.36
2003 Ike Ukaegbu Laramie 11.48 Jake Muth Lander 11.15 Trent Davis Lingle 11.44 Cale Ellison Burlington 11.76
2002 Weston Steiger Gillette 11.39 Andy Johnson Star Valley 11.76 Nick Bear Wright 11.76 Sean Belliveau Arvada-Clearmont 11.46
2001 Curt Goehring Gillette 11.01 Scott Muir Rawlins 11.30 Mike McGinnis Big Piney 11.54 Jamie Eklund Albin 11.81
2000 Kiffin Wigert Cheyenne Central 11.05 Scott Muir Rawlins 11.23 Michael Mickelson Lovell 11.30 Michael Sparks Cokeville 11.46
1999 Kiffin Wigert Cheyenne Central 11.04 Jeb Johnson Lyman 11.55 Grant Curry Lingle 11.41 Randy Smith Ten Sleep 11.42
1998 Ray Abrams Gillette 10.82 Josh Phifer Torrington 10.96 Brian Zowada Lusk 10.92 Randy Smith Ten Sleep 10.97
1997 Adrian Padilla Green River 11.00 Trent Vonburg Torrington 11.32 Brian Zowada Lusk 11.30 Randy Smith Ten Sleep 11.23
1996 Ben Martin Laramie 11.09 Trent Vonburg Torrington 11.10 James Freudenberg Wright 11.33 Willy Unverzagt Lingle 11.43
1995 George Grant Cheyenne East 11.17 Richard Dolezal Mountain View 11.47 Brandon Hessenthaler Lovell 11.22 Danny Maddock Shoshoni 11.79
1994 Jonath Jackson Cheyenne East 10.86 Clayton Logan Worland 11.07 Brandon Hessenthaler Lovell 11.03 Ryan Johnson Dubois 11.53
1993 Lee Vaughn Cheyenne East 10.91 Heath Robertson Jackson 11.34 JeNey Jackson Guernsey 11.30 Ryan Cecil Southeast 11.55
1992 Ryan Berger Evanston 11.10 John Hardee Douglas 11.32 Chad Johnson Hanna 11.31 Brent Burkart Southeast 11.71
1991 Ryan Berger Evanston 11.47 Chris Caskey Douglas 11.68 Jim Templin Mountain View 11.72 Cory Gilschriest Lingle 11.98
1990 Lee Vaughn Cheyenne East 11.26 Doug Larimer Jackson 11.03 Jim Templin Mountain View 11.37 Sheldon Pippin Encampment 11.98
1989 Darian Eliassen Gillette 11.02 Doug Larimer Jackson 10.94 Randy Ellis Upton 11.12 Gordie Petterson Big Horn 11.50
1988 Darian Eliassen Gillette 11.71 Ty Nelson Powell 11.36 Becket Hinckley Riverside 11.32 Russ Bowlin Albin 12.01
1987 Ben Gose Riverton 11.30 Matt Hansen Star Valley 11.16 Jose Wright Kemmerer 11.04 Pete Pelissier Big Horn 11.68
1986 Herman Robinson Laramie 11.10 Mark Hardee Douglas 11.02 Jose Wright Kemmerer 11.14 Erin Knight Wright 11.59
1985 Chris Hoppe Kelly Walsh 11.21 Mark Hardee Douglas 11.26 Benny Castro Tongue River 11.50 Jay Pelissier Big Horn 11.72
1984 James Winfrey Kelly Walsh 11.10 Scott Miller Worland 11.10 Kurt Asay Rocky Mountain 11.45 Steve VanNorman Midwest 11.59
Year Class AA School Time Class A School Time Class B School Time Class C School Time
1983 Grant Parham Cheyenne Central 11.00 Shawn Franklin Torrington 11.34 Randy Bomar Tongue River 11.21 Brent Lee Snake River 11.51
1982 Rod Morris Laramie 11.16 Ron Allen Jackson 11.53 Marty Tlustos Hanna 11.09 Schyler Hinckley Cowley 11.68
1981 Mike Devereaux Kelly Walsh 11.51 Bryan Trebelcock Buffalo 11.83 Brian Smith Pine Bluffs 11.74 Klay Wagner Deaver-Frannie 12.47
1980 Tillie Cooley Cheyenne Central 11.41 Bryan Trebelcock Buffalo 11.85 Brian Smith Pine Bluffs 11.85 Bryan Savage Byron 12.49
1979 not contested at AA level Mark Sims Torrington 11.201 Owen Ratyche Tongue River 11.496 not contested at C level
Boys 100 Yards
1979 Tillie Cooley Cheyenne Central 10.00 not contested at A level not contested at B level Mark Cronk Chugwater 10.40
1978 John Cooley Laramie 10.36 Jim Joslin Kemmerer 10.20 Dave Patterson Shoshoni 10.40 Mark Cronk Chugwater 10.67
1977 Joe Smith Cheyenne Central 9.90 Darryl Call Star Valley 10.25 Gerald Cooney Pine Bluffs 10.38 Gran Williams Byron 10.30
1976 Jesse Johnson Cheyenne East 10.00 Wendell Richardson Thermopolis 10.85 Rex Bluemel Mountain View 10.70 Matt Eller Glendo 10.56
1975 Steve Hopkins Kelly Walsh 10.10 Stan Nakamura Kemmerer 10.46 Danny Wunder Lingle 10.30 Gary Welch Cowley 10.60
1974 Ty Nelson Powell 10.00 Howard Schultz Green River 10.00 Leonard Padilla Medicine Bow 10.00 Lee Fausset Ten Sleep 10.50
State meet records Stephen Michel Laramie 2008 10.50 Justin Melton Douglas 2011 10.76 Jose Wright Kemmerer 1987 10.83 Randy Smith Ten Sleep 1998 10.97

Boys: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 110H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump
Girls: 100 | 200 | 400 | 800 | 1600 | 3200 | 80H | 100H | 300H | 4x1 | 4x2 | 4x4 | 4x8 | 800 Medley | Discus | High Jump | Long Jump | Pole Vault | Shot Put | Triple Jump | Softball Throw | Standing Long Jump