Wyoming four-time state track and field individual event champions

Through 2016
Boys (since 1974)
Athlete School Event Class and Years
Ricky Faure Rock Springs 800 4A 2011-14
Blaine Stulc Greybull 1600 2A 1987-90
Blaine Stulc Greybull 3200 2A 1987-90
Kevin Allen Upton Discus 1A 2009-12
Wes Gamble Wright/Douglas High jump 1A 1986, 2A 1987, 3A 1988, 2A 1989
Girls (since 1973)
Athlete School Event Class and Years
Amanda Hopper Kelly Walsh 100 4A 2000-03
Jerayah Davis Kelly Walsh 100 4A 2011-14
Kereston Thomas Rawlins 100 3A 2009-12
Gina Hendrix Upton 100 2A 1994-97
Maggie Ochsner Lingle 100 2A 2005, 2008; 1A 2006-07
Emily Moore Gillette 200 4A 2006-09
Kelly Heny Powell 200 4A 1983, 3A 1984-86
Jerayah Davis Kelly Walsh 200 4A 2011-14
Kereston Thomas Rawlins 200 3A 2009-12
Kim Shumway Lovell 200 2A 2011-14
Gina Hendrix Upton 200 2A 1994-97
Maggie Ochsner Lingle 200 2A 2005, 2008; 1A 2006-07
Kereston Thomas Rawlins 400 3A 2009-12
Kim Shumway Lovell 400 2A 2011-14
Francie Faure Worland 800 4A 1982-83, 3A 1984-85
Amber Henry Mountain View 800 3A 2006-07, 2A 2008-09
Stephanie Hium Tongue River 800 2A 1983-86
Emily Higgins Rocky Mountain 800 2A 2003-06
Jeannie Eckhardt Encampment 800 1A 1979-82
Diane Rauth Hulett 800 1A 1987-90
Sarah Balfour Natrona County 1600 4A 2002-05
Francie Faure Worland 1600 4A 1982-83, 3A 1984-85
Amber Henry Mountain View 1600 3A 2006-07, 2A 2008-09
Jeanna Bair Rocky Mountain 1600 2A 1990-93
Diane Rauth Hulett 1600 1A 1987-90
Sarah Balfour Natrona County 3200 4A 2002-05
Amber Henry Mountain View 3200 3A 2006-07, 2A 2008-09
Theresa Garcia Hanna 3200 2A 1983-86
Jeanna Bair Rocky Mountain 3200 2A 1990-93
Emily Higgins Rocky Mountain 3200 2A 2003-06
Rae Ann Rauth Hulett 3200 1A 1985-88
Brooke Lee Snake River 3200 1A 2004-07
Jennifer Schmitz Torrington 100 hurdles 3A 2003-06
Jodi Aimone Mountain View 100 hurdles 2A 1988-91
Stephanie Harris Riverton 300 hurdles 4A 1988-91
Jolene Buckley Cokeville/Mountain View 300 hurdles 1A 1994-96, 3A 1997
Lyndsey Wardell Burlington 300 hurdles 1A 2008-11
Carla Schildt Lander Discus A 1973-74, 4A 1975-76
Liz Walter Sheridan Discus 4A 1982-85
Baillie Gibson Natrona County Discus 4A 2007-10
Shelly Dove Lander Discus 3A 1994-97
Kelsey Wicks Gillette High jump 4A 1998-01
Hunter Vineyard Tongue River High jump 2A 2008-11
Chyril Dorcas Hulett High jump 1A 1989-92
Jackie Bridgeman Laramie Long jump 4A 1989-92
Emily Moore Gillette Long jump 4A 2006-09
Kristie Hill Worland Long jump 3A 1987-90
Ann Wingeleth Lyman Long jump 3A 2012-14, 2A 2015
Melanie Brunko Burlington Long jump 1A 1995-98
Carla Schildt Lander Shot put A 1973-74, 4A 1975-76
Jesseca Cross Powell Shot put 3A 1990-93
Kiara Skinner Cody Shot put 3A 2010-13
Emily Smith Mountain View Triple jump 2A 2008-09, 3A 2010-11
Annette Lyman Ten Sleep Triple jump 1A 1985-88
Melanie Brunko Burlington Triple jump 1A 1995-98